Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 22. szerda, Vince, Artúr

Hadisírokat gondoztak az önkormányzati táborban nyaraló gyerekek

Újbuda   |   2016, július 14 - 10:09
Nyomtatóbarát változatSend by email

A Kamaraerdei Ifjúsági Parkban táborozó gyerekek segítségével kezdődött a Honvédelmi Minisztérium hadisír gondozásának több lépcsős programja. A tárca célja, hogy a Magyarországon található 200 ezer katonai nyughelyet – köztük a Farkasréti temetőben lévő hadisírokat – a látogatók újra teljes szépségükben tekinthessék meg.

Az Újbuda Önkormányzatának Kamaraerdei Ifjúsági Parkjában nyaralóidejüket töltő gyerekek és Simicskó István honvédelmi miniszter – a XI. kerület országgyűlési képviselője – katonák kíséretében kezdhették meg a Farkasréti temetőben nyugvó katonák hadisírjainak több évre nyúló javítási és karbantartási munkafolyamatát. A 10 nyughely gallyaktól és portól való megtisztítása és az elhunyt katonák nevének felfestése volt a folyamat első lépése.

A gyerekek izgatottan várták, hogy a miniszterrel együtt szállhassanak fel a Kamaraerdei táborból induló kisbuszra, majd megérkeztek a temetőbe, és elkezdődhetett a munka. A táborozók lesikálták a sírokat és környéküket, a katonáktól kapott tollakkal rajzolták meg a mára elkopott feliratokat.

A II. világháború halottainak sírgondozása a tavaly decemberben megalakult Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok Hivatal (HM TKH) alárendeltségében működő Háborús Kegyeleti Igazgatóság feladata. Az igazgatóság fennhatósága alá az 1711 és 1945 között elhunyt katonákkal és hadisírjaikkal kapcsolatos teendők tartoznak. A kijelölt teendők értelmében az 1711 előtti maradványok − a Magyarországon kialakult gyakorlatnak megfelelően − régészeti leletnek minősülnek. Második világháborús halottaknak számítanak azok is, akik nem közvetlenül a harcokban, hanem hadifogságban vesztették életüket.

Az ismert temetők állapotának ellenőrzése Oroszországban, Ukrajnában, illetve az egykori első világháborús frontszakaszokon több százezer sír gondozására vonatkozik. Mindez a szükséges karbantartásokkal és felújításokkal jár együtt, ezeket a munkákat általában a helyi partnerszervezet vagy egy-egy vállalkozó segítségével végzik el. Magyarországnak kilenc országgal van kétoldalú hadisírgondozó-megállapodása, ami nagyban segíti a munkát (Németország, Oroszország, Ukrajna, Moldávia, Szlovénia, Olaszország, Románia, Lengyelország, Bulgária) – mondta lapunknak a miniszter. Simicskó István hozzátette, a hazánk területén található külföldi katonák nyughelyeinek karbantartását, felújítását általában az adott ország hadisírgondozó szervezeteivel közreműködve látja el a HM TKH. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek megismerjék az országok kulturális és történelmi értékeit, ami által a hagyományok, történetek világa is felelevenedik számukra, a hazaszeretet érzését erősíti bennük – hangsúlyozta Simicskó István.

A magyar temetőkben – csak a második világháborús 200 ezer hősi halottból – mintegy 120 ezer szovjet, illetve 40 ezer német katona nyugszik, de vannak román, bolgár, brit halottak is. Emellett számos olyan sír van, amelyekről nem lehetett megállapítani, mely ország katonái lelték bennük végső nyughelyüket. Az elhunytak jelentős részét ugyanis tömegsírba temették.

A hagyományok és emlékek őrzésére irányuló feladatkör apropója a 2014 és 2018 közötti első világháborús centenárium. A HM TKH alárendeltségében működő Centenáriumi Programiroda 2014-ben jött létre, ahol a dolgozók feladata nemcsak az első világháborús megemlékezések szervezése, hanem az is, hogy közreműködjenek a Nagy Háború adatbázisának létrehozásában.

Az 1960-as években – a politikai környezet hatására – az első világháborús magyar veszteséglistákat (és egyéb más dokumentumokat) megsemmisítették, ami azóta is „égető hiány” a hadtörténészek számára, pótlásukat mindenképpen el kell végezni – tette hozzá a honvédelmi miniszter. A projektben a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Hadtörténelmi Levéltár és Központi Irattár, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár is részt vesz. A megvalósítás nem egyszerű, mivel a meglévő dokumentumok Bécsben, illetve Pozsonyban találhatók.

A HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatal kezdeményezte, hogy úgynevezett gyűjtőtemetők jöjjenek létre a szomszédos országokban, Ukrajnában, Szlovákiában, és Romániában. Minden nap ugyanis újabb maradványok kerülnek elő, a sírkövek idővel elkopnak, azokat fel kell újítani, a temetőket pedig állandóan karban kell tartani, és a még élő hozzátartozók is válaszokat várnak szeretteik hollétére. A minisztérium azonban nemcsak a gyerekek figyelmét kívánja felhívni a hősi emlékművek, hadisírok és temetők gondozásának fontosságára. A társadalom egészének emlékeztetését szolgálhatja az a tény, hogy a történelmi múltunkban sok százezren áldozták életüket azért, hogy ma egy szabad, független országban élhetünk. A honvédelem ügye ma is össztársadalmi érdek és feladat, amelyért tenni kell – mondta a miniszter.

T.K.