Az ingatlanokban átlagosan 125 ezer forint összegű kár esett. Ugyanakkor vannak több száz ezer forint összegű káresetek is, amelyeknél elsősorban az ingatlanok tetőszerkezete sérült meg.
A bejelentések mintegy 60 százalékánál a vihar, illetve az orkán erejű szél okozta a károkat.
Súlyos gondokat okoztak a villámcsapások is, melyek elsődleges hatásaként kialakuló tűz, illetve a másodlagos hatásként az elektromos készülékekben esett károkról is folyamatosan érkeznek a bejelentések. A második - harmadik leggyakoribb károk a jégverés, illetve a tetőbeázás volt.
A jelenlegi adatok alapján a legtöbb bejelentés Budapestről, Pest megyéből, illetve Somogy megyéből érkezett.
A biztosítók felhívják a figyelmet arra, hogy a magyarországi termékfejlesztés kedvező irányának köszönhetően az elemi károk kockázatai, a vihar, a felhőszakadás, a jégverés, az árvíz és a földrengés része az alapbiztosításoknak.
Magyarországon egy megfelelő összegre biztosított ingatlan, egy alapbiztosítással a legsúlyosabb katasztrófakárok esetére védelemmel rendelkezik.
A hazai lakásbiztosítási díjak nemzetközi összehasonlításban alacsonyak: egy átlagos méretű magyarországi ingatlan éves szinten mintegy 29 ezer forintért (havi 2416 forintért) biztosítási védelemmel rendelkezhet. Emellett egyre többféle – felelősség-, baleset-, áramkimaradás miatti kárra szóló, kisállatokra vonatkozó, kerékpár ellopása esetén fizető stb. – kiegészítő biztosítás köthető az ingatlan biztosítások mellé.
A Magyar Biztosítók Szövetsége és a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2016 végén 3,122 millió lakásbiztosítási szerződést kezeltek a hazai biztosító társaságok.
A Központi Statisztikai Hivatal által nyilvántartott, mintegy 4,4 millió magyarországi ingatlant tekintve a lakóingatlanok mintegy 73 százaléka rendelkezik biztosítással.
A lakásbiztosítási piacot 13 biztosító 85-féle terméke alkotja, közülük 37-féle típusú szerződés ma is elérhető.
MABISZ/Újbuda