Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 5. vasárnap, Simon

Kezdődik az iskolaév

Újbuda   |   2021, augusztus 23 - 10:12
Nyomtatóbarát változatSend by email

Könnyebb tanévkezdés, bővülő intézményrendszer, szorosabb kapcsolat a szülőkkel.

Könnyebb lesz a tanévkezdés

Bár még tombol a nyár, nyakunkon az iskolakezdés, ami számos családnak jelent megterhelő kiadásokat. Újbuda Önkormányzata idén is tanszercsomaggal és szociális támogatásokkal segít a rászorulóknak. A lehetőségekről Bakai-Nagy Zita alpolgármestert kérdeztük.

• Az iskolakezdés legnagyobb kiadásai közé tartoznak a tanszerek. Hogyan segít ezen az önkormányzat?
A tanévkezdési csomagot minden olyan Újbudán élő gyermek automatikusan megkapja, aki önkormányzati fenntartású óvodába újonnan iratkozik be, vagy kerületi állami fenntartású iskolában kezdi meg az 1–4. évfolyam valamelyikét. Újdonság, hogy ebben a tanévben azok az 1–4. osztályos tanulók is kaphatnak csomagot, akik újbudai lakóhellyel rendelkeznek, de nem itteni köznevelési intézménybe járnak. Nekik igényelniük kell a támogatást, amit az önkormányzat honlapjáról letöltött nyomtatvánnyal tehetnek meg. A tanévkezdő csomagokat szeptember elején az óvodákban, iskolákban kapják meg a gyerekek. Az ovisok és az alsó tagozatos iskolások idén a tornazsák, a zsírkréta, a gyurma és sok más hasznos tárgy mellett apró meglepetésre is számíthatnak. A virágmagokat tartalmazó magpapír egy izgalmas kerületi pályázatban való részvételre ad majd lehetőséget, és segít abban, hogy a gyerekek megtapasztalják, miként tehetjük zöldebbé és virágosabbá környezetünket.

• A kerület milyen anyagi támogatást nyújt a tanszerek mellett?
Beiskolázási támogatást is tudunk adni az arra rászorulóknak. Mivel mindegyik támogatás jövedelemhez kötött, ezekhez jövedelemigazolást kell benyújtani. A 15 ezer forintos összegre minden olyan nappali tagozatos diákot nevelő szülő jogosult, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a minimálbér 55 százalékát (ez most 92 070 forint). Fokozottan rászoruló kérelmezőnek a minimálbér legfeljebb 80 százalékát elérő egy főre eső jövedelem esetén tudunk támogatást adni. Ez a határ azért magasabb, mert a nagycsaládosoknak a többlettámogatások miatt nagyobb a jövedelmük, mivel azonban kiadásaik is nagyobbak, jelentősebb segítségre van szükségük. Az újbudai lakosok gyermekétkeztetési támogatást is igényelhetnek az önkormányzattól. Az a család, amelyben az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát, legfeljebb havi 8000 forint támogatást kaphat. A minimálbér maximum 50 százalékát elérő egy főre eső jövedelmű családok legfeljebb havi 6 ezer forint hozzájárulásban részesülhetnek.

• Idén a nyelvvizsgázók kiadásait is csökkenti az önkormányzat…
Mivel egyre többen, egyre fiatalabb korban tesznek nyelvvizsgát, az önkormányzat idén azokat a rászoruló fiatalokat is támogatja, akik erre készülnek. A sikeres nyelvvizsgázók az önkormányzat honlapján található nyomtatvány kitöltésével egyszeri 30 ezer forintos juttatást kapnak.


T. D.



Bővülő intézményrendszer, szorosabb kapcsolat a szülőkkel

Az elmúlt évek viszontagságai után újból izgalmas tanévkezdésre készülhetünk. – Nehéz időszak van mögöttünk, de mind az újbudai családok, mind a bölcsődei, óvodai, iskolai és egyetemi közösségek jól vették a koronavírus okozta akadályokat. Szeretném megköszönni a sok munkát és kitartást, amivel példát mutattak nekem és egymásnak is! – mondta Orosz Anna köznevelési ügyekért felelős alpolgármester. A teljesség igénye nélkül beszámolunk a 2020/2021-es nevelési év néhány eredményéről.

Az önkormányzat jelentős sikereket tudott elkönyvelni az intézményrendszer bővítésében. 2021-ben összesen 36 bölcsődei férőhellyel gazdagodott a kerület. Januárban a Ménesi út 41. alatt nyitotta meg kapuit a nyolc férőhelyes Mini Bölcsőde, áprilisban pedig átadták a Bóbita Bölcsőde új szárnyát 28 új férőhellyel. Az óvodai férőhelyek számának növelése leginkább a Duna menti térségben sürgető az új lakóövezetek miatt. Az önkormányzat több tárgyalást is folytatott annak érdekében, hogy a térségben mielőbb bővüljön az óvodai kínálat. Januárban sikerrel állapodott meg az önkormányzat a River lakópark beruházójával, hogy egy 50 férőhelyes, két csoportszobás óvodát létesítenek a tervek szerint 2024-ig, amelyet önkormányzati fenntartásba fognak ingyenesen átadni. Júniusban a képviselő-testület egyöntetűen támogatta, hogy az Albert utca 28–30. alatt új óvoda épüljön a Cseperedő Óvoda melletti telken. A 112 férőhelyes, négy csoportszobás intézmény a Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásában valósul meg, és várhatóan 2023 őszén tudja fogadni az első csoportokat. Az új evangélikus intézmény férőhelyeinek legalább 50 százalékát újbudai gyerekek vehetik majd igénybe, és szívesen várják a sajátos nevelési igényű kicsiket is.
A koronavírus-járvány ellenére igyekezett az önkormányzat mint fenntartó szorosabb kapcsolatba lépni a szülőkkel – két online kérdőíven kérdezték őket az óvodák működése, a vírussal szembeni védekezés, a közlekedés és környezettudatosság kapcsán. A köznevelési koncepcióhoz készült felmérést összesen 760-an töltötték ki (önkormányzati és nem önkormányzati óvodákba járó gyerekek szülei vegyesen), míg a tanévkezdő kérdőívre közel 150-en küldtek választ. Ezeknek a kapcsolatteremtéseknek is köszönhető, hogy a kerület fontos problémákra keres megoldásokat a következő évek köznevelési stratégiájában, és hogy megújult a tanévkezdő csomag, új, környezettudatos ajándékokkal. A kérdőívek mellett az önkormányzat az online térben is igyekezett megtalálni a személyes kapcsolatokat részben helyettesítő formákat. Kezdeményezésére a Szentimrevárosi Óvodában sikerrel szervezett a vezetőség telephelyenként online fórumokat a szülőkkel, ezekre a pozitív visszajelzések hatására a jövőben is igyekszünk lehetőséget teremteni.
Az év folyamán a kerületi óvodák külső elismeréseket is kaptak a környezettudatosságra, illetve a biztonságos közlekedésre nevelésért. Az országban egyedülálló módon a kerület összes óvodája elnyerte a Zöld Óvoda címet, a közlekedési kultúra napja alkalmából pedig harmadik helyezett lett a kerület az Év Közlekedésbiztonsági Társadalmi Felelősségvállalója kategóriában.

Mi várható a most következő évben?
Az ősz folyamán elkészül a kerület új köznevelési koncepciója, amelyben demográfiai előrejelzés és komplex adatelemzés segít meghatározni, hogy mely városrészekben lesz szükség óvodai férőhelybővítésre a következő esztendőkben. A koncepció javaslatot tesz olyan fejlesztendő területekre is, mint az intézmény és családok közötti kommunikáció, illetve a sajátos nevelési igényű gyermekek támogatásának javítása.
A tanévkezdő csomag a környezettudatosság jegyében újult meg. Hamarosan kézbe vehetik kisebb-nagyobb meglepetéseiket a kerületi gyerekek, reméljük, hogy minden újbudai család örömmel fogadja majd ezeket. Tanévkezdő csomagot minden olyan gyermek kap, aki a XI. kerületben önkormányzati fenntartású óvodába újonnan iratkozik be, illetve Újbudán működő állami fenntartású iskolában kezdi meg az 1–4. évfolyamot 2021 szeptemberében. Azok a családok is kaphatnak csomagot, ahol az 1–4. évfolyamos diák újbudai lakóhellyel rendelkezik, de nem kerületi köznevelési intézménybe jár. Az érintettek szülei 2021. augusztus 1-jétől igényelhetik ezt kerületi lakcím vagy tartózkodási hely, illetve a tanulói jogviszony igazolásával. Az ehhez szükséges, digitálisan is kitölthető dokumentum papíralapon és az Újbuda-honlapon érhető el augusztus 1. óta, és az ügyfélkapu e-Papír szolgáltatásával is igénybe lehet majd venni. Idén a magán-, illetve egyházi fenntartású intézményekbe járó gyerekeknek is készülünk egy kisebb meglepetéssel.
Reméljük, a most következő nevelési évben lényegesen kevesebbet kell majd a vírussal foglalkoznunk, de az önkormányzati intézményrendszer felkészülten tud várni egy esetleges következő hullámot is.


A Vöröskereszt is tanszerekkel segít

Füzetek, színes ceruzák és iskolatáska nélkül egyetlen gyerek sem indulhat el az első tanítási napjára, beszerzésük azonban számos családnak jelent teljesíthetetlen anyagi akadályt. A Vöröskereszt XI. kerületi szervezete két újbudai oktatási intézményben szervezett gyűjtés segítségével rendezett tanszerosztást. Az akciónak még nincs vége.

A hatgyermekes Réka családjában jelenleg csak a férje keres pénzt, így egy iskolakezdés náluk valóságos anyagi csőddel jár. Idén négy gyerekük érintett, három közülük jégkorongozik, az ő felszerelésük külön teher. – Tavaly, mikor csak hárman mentek iskolába, 175 ezer forintba került a tanévkezdés úgy, hogy táskát nem kellett vennünk, mert kaptunk ajándékba – számolt be Réka.
A tanszerekre költött összeg évről évre nő, idén átlag 30 ezer forintot visz el egy gyermek iskolakezdése. Ez persze olcsóbb termékeket jelent, idén viszont az esetleges újbóli otthontanulásra számító szülők az ehhez szükséges eszközökre is be fognak ruházni. A Magyar Vöröskereszt XI. kerületi szervezete sajátos módon készült az iskolakezdésre. – Egyik családos önkéntesünk visszament gyermeke volt óvodájába és iskolájába, hogy nincs-e kedvük gyűjtést rendezni – mesélt a kezdeményezésről Kébel Zsófia kerületi szervező. Szerencsére az Alsóhegy utcai óvoda és az Ádám Jenő Általános Iskola vezetése igent mondott, így az oda járó gyerekek és szüleik rengeteg játékot, sportszert és tanszert gyűjtöttek össze a Vöröskereszt számára. Bár csupán két intézmény vett benne részt, az akció során több száz kilónyi adomány gyűlt össze, amiből a szervezet júliusban rendezett osztást Erőmű utcai irodájában.
Az érkezők gyurmát, színes papírt, tornafelszerelést, cipőket, ruhákat is választhattak maguknak, a kicsiket pedig arcfestés várta. Az elsősorban egyszülős családokat célzó akció csak a kezdet, a tanszergyűjtést augusztus 15.–szeptember 15. között folytatják, így augusztus végén és szeptember elején is tartanak egy nagyobb tanszerosztást. A Vöröskereszt várja a csatlakozni vágyó iskolák és önkéntesek jelentkezését, hogy még több családnak segíthessenek. Az Erőmű utcai irodában minden szerdán 10–14 óráig, illetve szeptember 5-én az Őszköszöntő Fesztiválon várják az adományokat.

T. D.