Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 12. vasárnap, Ernő

Magasabb fokozatra kapcsolt a Mikes-projekt

Újbuda   |   2021, december 22 - 13:32
Nyomtatóbarát változatSend by email

Jókora lépéssel került közelebb a Nem Adom Fel Alapítvány ahhoz, hogy több száz millió forint adományt összegyűjtve felépíthesse Őrmezőn a fogyatékkal élők közösségi otthonául szolgáló Mikes Lélekközpontot. A robbanásszerűen beinduló felajánlásoknak hála jövő nyáron megkezdődhet az építkezés.

A Nem Adom Fel Alapítvány több mint egy évtizede fogalmazta meg először azt a szándékát, hogy támogatott lakhatást nyújtson olyan sérült fiataloknak, akik általában kénytelenek szüleik otthonában, az ő gondozásuk alatt élni. A beköltözők itt állandó ápolói támogatás mellett önállóan, barátok között lakhatnának, egyszeri beugró és havi bérleti díj ellenében. A tervezett ház földszintjén kapnának helyet a lakások, az első emeletre kerülne az alapítvány Léleköntő programját kiszolgáló autistafejlesztő központ, a legfelső szinten pedig családi szobákat alakítanának ki a sérült gyermekeiket ide járató vidéki szülőknek.

Mint a filmekben
Újbuda Önkormányzata 2011-ben azzal segítette a projektet, hogy a Mikes Kelemen utcai üres telek földhasználati jogát ötven évre átruházta az alapítványra jelképes összegért. Később, 2019-ben az alapítvány kedvezményes áron megvásárolta a telket. Most már „csak” házat kell rá építeni – gondolták, ám ez bizonyult a legnehezebb feladatnak. – Kicsit olyan ez az egész, mint egy népmese, amikor a „szegény ember” gondolt egy nagyot… Olyan lassan haladt a projekt, és úgy elszabadultak az árak, hogy már azt hittük, talán nem is fog sikerülni – mondta el Dely Géza, az alapítvány kuratóriumi elnöke.
Nemrég azonban csoda történt. A Facebook október 4-i globális leállása pillanatában véletlenül a Mikes adománygyűjtésére hívó cikk merevedett ki több ezer ember Facebook-felületén, így rengetegen olvashattak céljaikról. Özönleni kezdtek az addig csak csordogáló felajánlások; tervezők, építőipari cégek sora kínált térítésmentesen munkát és építőanyagot a ház felépítéséhez. Jelentkezett egy profi tervező, egy neves építőipari menedzser, a téglát és építőanyagokat felkínáló Wienerberger, a fenntartható szigetelésekkel foglalkozó Rock­wool Hungary Kft., a szakági és kivitelezési tervek elvégzésére is kerültek cégek, szakemberek. Két hét alatt felállt a teljes csapat; legkésőbb februárban beadják az engedélyezési tervet, és ha minden jól alakul, nyáron megkezdődhet az építkezés.
– Egészen kiváló tervezőgárda állt össze, bármelyik komoly projekt megirigyelhetné – számolt be K. Szabó Bence, az épület önkéntes tervezőmérnöke. A Rockwool fejlesztési igazgatója, Lestyán Mária pedig arról beszélt, hogy naponta merít erőt az alapítvány sérült fiataljaiból, akik hatalmas erővel küzdenek meg a kihívásokkal, ezért megérdemlik, hogy egy szép, energiahatékony és fenntartható házhoz jussanak.

Aranyat érő önállóság
A Mikes Lélekközpont sajtótájékoztatójára nemcsak a támogató cégek, de reménybeli lakók is eljöttek, miután a tervezett ház híre futótűzként terjedt, és nagyon sokan szeretnének beköltözni. – Szívesen laknék ott, mert muszáj önállónak lennem. Az új házban főznék a barátaimnak, mert ahhoz nagyon értek. Hétvégén pedig elmennék a szüleimhez látogatóba, és együtt járnánk koncertre, ahogy szoktunk – mondta el lapunknak a 22 éves, mindig vidám Zsóka. Édesapja, Zsolt szerencsésnek érzi magát, hogy lánya csak enyhe-középsúlyos értelmi sérült. – Reggelit készít, maga öltözködik, de a programjai megszervezése nem megy egyedül. Az otthoni közeg egy ponton túl neki már túl szűk és korlátozó, ezért jó lenne, ha olyanok között lehetne, akik hozzá hasonlóak – mondta Zsolt, hozzátéve, hogy a különélésről vannak már tapasztalataik. – Zsóka nagyon jól érezte magát a Nem Adom Fel táborban, viszont több kilóval súlyosabban jött haza. Nála csak erre kell figyelni – jegyezte meg.
Olyan sérültek is sorban állnak a lehetőségért, akiknek létkérdés a beköltözés, mert még a család biztonságát sem élvezhetik. A 40 éves informatikus-közgazdász Katinak vág az esze, sérülése miatt azonban alig tud érthetően beszélni, a legtöbb helyzetben tolmácsra van szüksége. Beteg édesanyjának azonban nemrég összeroppant három csigolyája, ezért Kati kénytelen volt átmeneti szállásra költözni.

Nagy ház, nagy pénz
A házat kezdetben 300 millió forintból tervezték megvalósítani, de Szabó Mónika projektmenedzser az aktuális terveket és árakat figyelembe véve jóval magasabbra, 600–800 millióra taksálja az építkezés költségét. – Ez ijesztően hangozhat, de már nem a nullán állunk, hiszen van egy önkéntes szupercsapatunk – jelentette ki a menedzser, aki szerint így is realitás, hogy felépüljön a ház. A szakember azt ígéri, mindenkit mozgósítani fog a szakmában, akit csak tud, és külön csapat dolgozik azon, hogy megfelelő tőke képződjön a kivitelezéshez. – Minden fillérre szükségünk lesz, ezért nem csupán magánszemélyek, de bankok, vállalatok jelentkezését is várjuk – tette hozzá Dely Géza.

T. D.

A Nem Adom Fel Alapítvány számlaszáma:
Erste Bank 11600006-00000000-84308566