A törvény fenntartja a megkötött devizahitel-szerződéseket, de kiküszöböli azok tisztességtelen feltételeit, a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatára támaszkodva
A Kúria június 16-án mondta ki, hogy a devizahiteleknél alkalmazott árfolyamrés tisztességtelen, az árfolyamkockázat tisztességessége azonban csak akkor vizsgálható, ha a pénzintézet nem megfelelő tájékoztatása miatt az átlagos fogyasztó számára a szerződés erre vonatkozó része nem érthető.
Ennek alapján a most elfogadott törvény értelmében semmis az árfolyamrés. Az eltérő vételi, illetve eladási árfolyamok helyett a folyósított, illetve a törlesztett összeget vagy bármilyen devizában megállapított költséget, díjat, jutalékot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos devizaárfolyamán kell meghatározni. A pénzügyi intézményeknek a törvény hatályba lépése után kilencven napon belül kell visszamenőleg átszámolniuk a folyósítás és a törlesztés összegét. Ezután egy még meghozandó törvény előírásainak megfelelően kell majd elszámolniuk a hitelfelvevővel.
A most elfogadott törvény a kihirdetése után nyolc nappal lép hatályba, tehát a pénzintézeteknek nagyjából október közepére kell elkészülniük a visszamenőleges átszámolással. Időközben várhatóan megszületik az elszámolások szabályait rögzítő törvény is, ezt - más, további részletekről szóló jogszabályokkal együtt - várhatóan az Országgyűlés őszi ülésszaka fogadja majd el.
Az egyoldalú módosítás lehetőségét tartalmazó fogyasztói kölcsönszerződéssel kapcsolatban alapból "vélelmezni kell", hogy tisztességtelen az egyoldalú kamat-, költség- vagy díjemelést lehetővé tevő kikötés, mert nem felel meg a Kúria által rögzített hét elvnek. (Ezek: az egyértelmű és érthető megfogalmazás, a tételes meghatározás, az objektivitás, a ténylegesség és arányosság, az átláthatóság, a felmondhatóság, valamint a szimmetria elve.)
Az egyoldalú módosítások a most elfogadott törvény szerint akkor nevezhetők tisztességesnek, ha a pénzintézet polgári peres eljárásban bizonyítja, hogy mind a hét elvnek megfelelnek. Tehát nem a kölcsönfelvevőnek kell pert indítania ez ügyben, hanem a banknak - emelik ki szakértők - , a devizaalapú szerződések esetében a hatályba lépés utáni 30 napon belül, a forintalapúak esetében 90-120 nap közötti intervallumon belül. A bankok nem emelhetik egyoldalúan a fogyasztói kölcsönök kamatait, költségeit és díjait addig, amíg az érintett általános szerződési feltételeik tisztességességét jogerős bírósági döntés meg nem állapítja.
Az egyoldalú szerződésmódosításról szóló rendelkezések a forint alapú hitel- vagy kölcsönszerződésre, pénzügyi lízingszerződésre is érvényesek. A folyamatban levő pereket és végrehajtásokat legkésőbb december 31-ig felfüggesztik.
A most elfogadott törvény összességében a 2004. május 1. után megkötött még élő, illetve öt éven belül lezárt szerződéseket érinti, nem vonatkozik azonban a már végtörlesztett szerződésekre és azokra az adósokra sem, akiknek a helyzetét a Nemzeti Eszközkezelő rendezte.
A devizahiteleseknek kamatos kamattal együtt visszajár mindaz, amit elvettek az árfolyamrés formájában, az egyoldalú szerződésmódosítások, kamatemelések formájában – mondta újságíróknak Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. Egy átlagos devizahiteles 600 ezer és 1 millió forint közötti összeget is visszakaphat – idézte a politikust az MTI.
A mostanit két másik parlamenti döntés is követni fogja – tette hozzá Rogán. Egyrészt meghatározzák, hogy milyen formában kaphatják vissza az érintettek a pénzösszegeket, másrészt dönteni fognak a devizahitelek forintra váltásáról. Erre a parlament szeptemberi ülésén kerülhet sor - jelezte a frakcióvezető, hozzátéve: a kormányt arra kérték, hogy addig tisztázza a Bankszövetséggel a feltételrendszert. A devizahitelek forintosítására ne piaci árfolyamon, hanem az árfolyamkockázat megosztásával, egy kedvezőbb árfolyamon kerüljön sor - emelte ki a Fidesz képviselőinek elvárását Rogán Antal.
Az első jóváírásokat novemberben kaphatják meg a hitelfelvevők, miután az első jogerős döntéseket októberre várják. Azok, akik már kiszabadultak a devizacsapdából a Kúria döntése alapján kérhetik igazukat – mutatott rá Rogán Antal - , azaz egyenként vagy csoportosan perelniük kell.
MTI/Újbuda