Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 24. vasárnap, Emma

Metrószerelvényekben nyílt kiállítás a budapesti ostrom emlékére

Újbuda   |   2020, február 11 - 18:26
Nyomtatóbarát változatSend by email

A 75 évvel ezelőtt befejeződött budapesti ostrom emlékére, a pusztítás és a helyreállítás képeiből összeállított tárlat április 11-ig látható a 2-es, a 3-as és a 4-es metróvonal több szerelvényén.

A kiállítás egy romba döntött városról szól, ahol akkor is, mint most emberek százezrei, milliói éltek. A képek, amelyeken elsősorban épületeket látni, csak átvitt értelemben beszélnek a lelkekről, az emberi életekben történt rombolásról. A képeket úgy válogatták őket, hogy "pont annyira emlékeztessenek minket a fájó múltra, hogy azt még el lehessen viselni - mondta Karácsony Gergely főpolgármester a megnyitón.
A háború 75 éve elkerült minket, de "az a szellemi polgárháború, amiben élünk évek, évtizedek óta, az igenis, indokolatlanul okoz gyötrődést és lelki fájdalmat nagyon sokaknak - fogalmazott Karácsony Gergely. A kiállításon látható képek - folytatta - arra hívják fel a figyelmet, hogy tanuljunk a történelmi leckékből és ne engedjük a történelmi emlékezetünket kicsavarni a kezünkből.
A főpolgármester beszélt arról is, a budapestiek a több mint száz napig tartó ostrom után a két kezükkel újjáépítették városukat, de azt már nem érthették meg azt, hogy ez a város teljes mértékben lelkileg is újjáépüljön, hiszen életüket két egymást váltó diktatúra epizodistájává tette a történelem.
Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes azt mondta: hetvenöt éve Budapest szenvedett; lerombolták épületeit, felrobbantották hídjait, keservesen körülmények között tartották lakóit. "Budapest a háború után megmutatta, hogy (...) képes főnix madárként újraéledni. Az itt élők bebizonyították, hogy együtt, közösen fantasztikus várost tudnak építeni" - tette hozzá.
Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója felidézte: 75 éve teljesen le akarták bontani a lebombázott budavári siklót, és a háborúban megsérült a kisföldalatti is. Leállt a teljes villamosközlekedés, és csak 1946-ban indult újra Buda és Pest között.
Kirschner Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnöke, a kiállítás egyik szerkesztője elmondta, a kiállítás leginkább az ostrom képeit állítja szembe a mai Budapest látványával. Ezzel azt akarták demonstrálni, hogy Budapest akar és tud is élni a szabadságával.
A közreadott sajtóanyag szerint a MetróArt tárlatait, tablóit a napi 1,2 millió utas közül legalább 700-800 ezer ember látja majd. (MTI)

http://mti.hu/Pages/Download.aspx?newsid=917115&filetype=1&view=HiView&lang=hun