Az Agykutatás hete idén a pszichológiai, élettani agyműködés kérdésével foglalkozott és ismertette annak eredményeit. A rendezvénynek a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóintézete adott otthont Budapesten. Az előadások mellett a programok között szerepelt egy köztéri kiállítás az agy szerkezetéről és működéséről, a rendezvény legizgalmasabb része pedig a pszicho-fiziológiai játszóház volt.
A látogatók itt elsősorban a reakcióidőt, a mozgáskészséget mérő, valamint érzéki csalódásokat bemutató érzékelési és észlelési teszteket próbálhattak ki. Az érdeklődő kedvence az EEG vizsgálat volt, amely az agyhullámokon keresztül méri az agy reakcióit. Ez az eszköz segített többek között az epilepszia és az alvászavarok jobb megértéshez és kezeléséhez. Egy másik játék a sci-fi világába vezette a látogatót egy gondolat által vezérelt számítógép segítségével.
Neves európai és amerikai egyetemek azért indították útjára az Agykutatás hete elnevezésű tudományos ünnepet, hogy beszámoljanak arról, mit jelent és hol tart az agykutatás. Madarász Emília, az MTA Orvostudományi Kutatóintézetének tudományos tanácsadója elmondta: 2014 világszerte jelentős évszám a tudományterületen, hiszen idén indul az agykutatás második évtizede, amely kísérletet tesz a gondolkodási mechanizmus feltárására, megértésére és köznapi alkalmazására.
A tudósok az ünnepnappal a világ számos pontján arra hívták fel a figyelmet, hogy milyen óriási szerepe van az agykutatásnak a 21. században. A mentális betegségek száma ugyanis világszerte nő, ennek pedig nemcsak egészségügyi, de gazdasági vonzata is van.
Az Európai Unió agykutatási programjához Magyarország is csatlakozott, a Nemzeti Agykutatási programot a kormány 12 milliárd forinttal támogatja.
T.D. - ÚjbudaTV (2014. 03. 16.)