Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 27. szerda, Virgil

Nehéz évet zárt a kerület

Újbuda   |   2021, június 1 - 11:55Nyomtatóbarát változatSend by email

Újbuda Önkormányzata tavaly a koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli gazdálkodási környezetben is ellátta feladatait – derül ki a képviselő-testület elé terjesztett zárszámadásból.

A 2020-as évet az önkormányzatok életében is a koronavírus-járvány miatt hozott intézkedések határozták meg. A kormány magához vonta a teljes gépjárműadó-bevételt – mint azóta kiderült, ez így is marad –, az önkormányzatok nem vethettek ki adót a reklámhordozókra, az idegenforgalmi adót felfüggesztették. A budapesti kerületeknél csak az építmény- és telekadó maradt meg teljes körűen. Újbudán megnövelt kapacitással hajtották be a kintlévőségeket, ezért az ezekből az adónemekből származó bevétel meghaladta a tervezettet.

A veszélyhelyzet gazdasági hatásai és a kormány lépései miatt, valamint az óvatos gazdálkodás okán tavaly áprilisban módosítani kellett a kerület 2020. évi költségvetését. Az önkormányzat közel 3 milliárd forint veszélyhelyzeti céltartalékot képezett a bevételkiesések ellentételezésére, a többletkiadások fedezetére, szem előtt tartva, hogy megmaradjanak a munkahelyek, elsőbbséget élvezzen a zavartalan működés, a járvány elleni védekezés. (Újbuda több mint 150 millió forintot költött védőfelszerelések, védőeszközök, fertőtlenítőszerek, tesztek beszerzésére, az egészségügyi dolgozók és az önkormányzati munkatársak tesztelésére – a szerk.)

Júniusban felül kellett vizsgálni a költségvetés bevételeinek teljesíthetőségét, hiszen azok – köztük a gépjárműadó, az idegenforgalmi adó, a parkolási bevételek, a különféle bérleti díjak – összesen 1 milliárd 164 millió 62 ezer forinttal csökkentek. Ezt a veszélyhelyzeti céltartalékból lehetett kompenzálni. Októberben a Fővárosi Önkormányzat adatai alapján összesen 2 milliárd 245 millió 273 ezer forint bevételkiesést prognosztizált Újbuda. A költségvetés egyensúlya, valamint a fizetőképesség megőrzése érdekében minden nem kötelező kiadást csökkenteni vagy törölni kellett.

A további bevételkiesések miatt decemberben újabb, 413 506 000 forintos átrendezést kellett végrehajtani, főleg az elmaradó feladatok kiadási előirányzatai terhére. A bevételi elmaradásokat más sorokon teljesült többletekkel rendezték.

Egészségügyi fejlesztések

Az önkormányzat beruházásában, állami támogatással épül meg az Újbudai Gyermekegészségügyi Központ és Egynapos Sebészet a Szent Kristóf Szakrendelő melletti üres iskolaépület átalakításával. A 2020 augusztusában lezárt első szakasz után az állami támogatás bizonytalanná vált, mivel az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) úgy értelmezte, hogy azt a Fővárosi Önkormányzatnak kell folyósítania abból az 50 milliárd forintos központi költségvetési támogatásból, amelynek fejében Budapest elfogadta a 150 milliárd forintba kerülő atlétikai stadion megépítését. Miután László Imre polgármester jelezte, hogy kész jogi útra terelni az ügyet, az EMMI a támogatási szerződés megkötése után decemberben átutalta a beruházás folytatásához megítélt bruttó 1 219 680 000 forintot.

A Szent Kristóf Szakrendelőnek nyújtott újbudai egészségügyi támogatás tavaly 180 millió forinttal egészítette ki az ott dolgozók jövedelmét, a munkaerőpiaci helyzetben fontos volt segíteni a munkatársak megtartását. 2020. november 1-jétől az alapellátási igazgatóság munkáját havi 1,2 millió forint bér- és járulékköltséggel támogatta a kerület, ami az átmenetileg megüresedő körzetek esetében jelent plusz segítséget. Kiemelt cél volt az ultrahangvizsgálatok várólistájának mérsékelése, ezért 4,7 millió forint értékben plusz kapacitást teremtettek. Mindezeken felül az önkormányzat összesen 66 millió forintot fordított a szakrendelőben, valamint a háziorvosi rendelőkben felújítási, karbantartási munkálatokra, műszerek és orvosi berendezések beszerzésére.

2020-ban a koronavírus-járvány elleni védekezés során az önkormányzat 103 millió forint összegben nyújtott támogatást védőfelszerelésekre a szakrendelőnek.

Gyermekintézmények, oktatás, kultúra

Az önkormányzat tavaly is megteremtette a működési feltételeket az irányítása alá tartozó óvodákban. Az óvodákban, valamint a szociális és gyermekjóléti intézményekben foglalkoztatottaknak összesen mintegy 300 millió forintot fizettek ki újbudai pótlék címen, illetve bérkiegészítésekre.

Kerületi pályázat alapján 350 általános, illetve középiskolai diák kapott tanulmányi ösztöndíjat az utóbbi két tanévben.

A veszélyhelyzetben alapvetően az iskolákban tartották meg a nyári napközis táborokat, a kerület forrást adott a programok közlekedési költségeihez.

Az önkormányzat biztosította az iskolákban, illetve az irányítása alá tartozó költségvetési szerveknél a közétkeztetést, emellett forrást nyújtott az iskolákhoz kapcsolódó önként vállalt feladatokhoz.

Az elvonások miatt visszaesett a kultúrára és a sportra fordítható összeg, ám a sport-egyesületi, a civil működési, a kulturális és a szakkollégiumos pályázatok sikeresen lezajottak, fennmaradt a művészeti ösztöndíjrendszer és a Papp László sportolói ösztöndíj. Elkészült Újbuda 2021–2025-ös sportkoncepciója, illetve esélyegyenlőségi programja, valamint új sportrendelete.

Folytatódott az Újbuda 60+ Program, a járványhelyzetben jellemzően online módon.

Településfejlesztés

A Főépítészi Igazgatóság elindította Újbuda településfejlesztési koncepciójának tervezését, a tervezett Új-Duna híd Újbudát érintő szakasza építési szabályzatának készítését, valamint a Ferencváros–Kelenföld kerületi építési szabályzatának, továbbá a Galvani út–Solt utca–Kondorosi út–Sáfrány utca–vasútvonal–kerülethatár által határolt terület kerületi építési szabályzatának felülvizsgálatát.

A nehéz év ellenére elvégzett feladatok (a teljesség igénye nélkül):

Lezajlott a Bóbita Bölcsőde férőhelybővítése, a bruttó 320,5 millió forintos beruházást 224 millió forinttal támogatta a központi költségvetés.

A Ménesi u. 41. alatti társasházban kialakított Mini Bölcsődében nyolc gyermeknek hozott létre férőhelyet az önkormányzat, ez bruttó 55 millió forintba került.

Madárhegyen leburkolták a kerületi kezelésű földutakat, eleget téve a Miniszterelnökséggel kötött támogatási szerződésnek.

A képviselő-testület elfogadta a kerület új parkolási koncepcióját, és megalakult az Újbuda Parkolásüzemeltető Nonprofit Kft.