Nyáron a legnaposabb órákban, azaz 11 és 15 óra között nem ajánlatos huzamos időt direkt napsütésben tölteni, de a nap többi részében is fontos a leégés, a bőrsérülések ellen védekezni a lehető legmagasabb faktorszámú naptejjel, napolajjal. Dr. Pácz Alexandra, a Budai Magánorvosi Centrum kardiológusa szerint a napszúrás ellen is védekezni kell, amelyhez fehér, vagy világos sapka/kalap ajánlott. - Különösen a gyerekeknél kell erre odafigyelni, és kiemelt jelentőségű ilyenkor a folyadékpótlás is – mondta.
A nyári meleg a vérnyomásra is hatással van. Nem biztos, hogy megfelelő a korábban beállított gyógyszer mennyiség - legyen szó magas, vagy alacsony vérnyomás miatt kezelt betegről. Ebben az esetben javasolt orvossal konzultálni a dózis módosításáról.
Odafigyelést igényel a láb is, amely hosszú autó- vagy repülő út esetén - szélsőséges esetben - akár trombózisnak is kitett. A veszélyeztetettek megelőző gyógyszert kérhetnek orvosuktól, de mindenkinek javasolt ilyenkor a mozgás, a lábtorna és a nyújtás, amelyeket legalább kétóránként érdemes elvégezni.
Dr. Torzsa Péter egyetemi docens, a Budai Magánorvosi Centrum szakorvosa arra is felhívta a figyelmet, hogy nyáron gyakoribbak a hasi fertőzések (például a szalmonella is), ezért ha valaki szokatlanul fáradékonynak, kedvetlennek érzi magát, érdemes laborvizsgálatot kérni. A laboreredményekről és az esetleg további teendőkről családorvossal vagy szakorvossal kell beszélni.
B. Gy.