– Makacs, akaratos, tipikus élsportoló karakter. Jó értelemben vett egoista – mondja Bragmayer Zsanettről edzője, aki világklasszisnak tartja az újbudai triatlonistát. A versenyző 14 esztendősen igazolt a Team Újbuda Sportegyesülethez, Kuttor Csaba pedig a levegőt bokszolta örömében, hogy végre megtalálták azt, akit kerestek. A fiatal lány tehetsége már akkor nyilvánvaló volt a szakember számára – ő maga versenyzőként háromszor is kvalifikálta magát az olimpiára –, különösen mozgáskoordinációja, úszótehetsége nyűgözte le. Egy jó triatlonistának minden számban erősnek kell lennie, és az élmezőnyben kell maradnia a kellő eredményért. Mivel az első szám az úszás, azok kerülnek lelki fölénybe, akik kiválóan teljesítenek a vízben. – Aki rosszul úszik, már csak a veszett fejsze nyelét szorongatja – állítja az edző. Szerencsére Zsanettnek éppen ez az egyik legnagyobb erőssége.
Trénerei folyamatosan segítették az ifjú tehetséget a fejlődésben, mentálisan is jó munkát végeztek, mivel a húszas évei elejére igazi érett személyiséggé, valódi élsportolóvá vált. – Az utolsó pillanatban jött meg az esze – teszi hozzá Kuttor Csaba. A Team Újbuda sportolója az egyetlen női triatlonista, aki zsinórban ötször nyerte el a magyar bajnoki címet.
A világ legjobbjai közé is felküzdötte magát Zsanett, akinek egyéniben szinte teljesen biztos az olimpiai kvóta: a májusi kvalifikáción már csak azért kell drukkolni, hogy a magyar vegyes váltó indulási lehetősége is véglegessé váljon. A legjobb háromban kell végezniük Lisszabonban, és akkor Tokióban is rajthoz állhat majd a Bicsák Bence, Tóth Tamás, Kovács Zsófia, Bragmayer Zsanett alkotta négyes. Az újbudai triatlonista és edzője nagyon bízik abban, hogy ez sikerülni fog.
– Én vérbeli újbudai vagyok. Itt nőttem fel, a Teleki Blanka Általános Iskolába jártam, amióta az eszemet tudom és sportolok, itt vagyok a kerületben. A tíz éven át Újbudától kapott ösztöndíj is nagyban hozzájárult a fejlődésemhez. A Team Újbuda SE trénereinek is rengeteget köszönhetek, szóval ezer szállal kötődöm a XI. kerülethez – hangsúlyozza az első olimpiájára készülő triatlonos.
Zsanett célja az, hogy Tokióban megjavítsa a sportágában elért eddigi legjobb magyar olimpiai eredményt, az Edöcsény Nóra által 2000-ben, Sydney-ben megszerzett 19. helyet. Éremesélyekről, top 10-be kerülésről edző és versenyzője is szerényen nyilatkoznak, de a triatlonban gyakran szerepet játszik a szerencse, Zsanett pedig biztosan bombaformában lesz a nyáron.
Pedig 2020 januárjában még a műtőasztalon feküdt. Pajzsmirigybetegségét már nem lehetett másként kezelni, el kellett távolítani a szervet, amelynek diszfunkciói miatt Zsanett különösen nehezen bírta a meleg időben megrendezett viadalokat. Amikor megtudták, hogy a pandémia miatt az olimpiát egy évvel elhalasztják, akkor döntöttek a beavatkozás mellett, hogy legyen ideje felépülni, újra formába lendülni. A terv bevált. Zsanett azóta úgy érzi magát, mintha kicserélték volna, igaz, élete hátralévő részében gyógyszereket kell szednie.
– Fő számom az úszás, világszinten top 5-ös úszónak számítok. A gyengébbik számom a futás, ezért ezen dolgoztunk rengeteget az utóbbi időben. A műtét óta már ez is sokkal jobban megy. A kerékpáros felkészülésben sok nehézséget okozott a hazai utak minősége, de az edzőtáborokban azért volt lehetőségem ebben is fejlődni – számol be a sportoló.
A felemás cipőt testvérének köszönheti, őt kérte meg ugyanis egyszer, hogy a sportszergyártó szponzortól kapott cipők közül válogassa ki neki a legmegfelelőbb párt, és csomagolja el a versenyre. Mivel ugyanabból a fajtából különböző színekben több is volt, Zsanett testvére úgy döntött, megtréfálja húgát. – A verseny kiváló eredménnyel zárult, a szokás pedig babonából megmaradt, hátha továbbra is szerencsét hoz majd – árulja el Bragmayer Zsanett, akit az olimpiai közvetítéseken is felemás cipőben láthatunk majd.
Most még Yokohamába készül, ahol május 15-én kezdődik a kvalifikáció. Ott lesz a világbajnoki futam első állomása; olimpiai főpróbának is tekinthető, mivel minden ellenfél jelen lesz. Utána utaznak Portugáliába egyéni és csapatversenyekre. A vegyes váltó sorsa ott fog eldőlni – a négytagú magyar csapatból Tóth Tamás egyelőre hátrébb van a világranglistán.
Zsanett úgy érzi, sikerül majd felülmúlni Tokióban az eddigi legjobb magyar triatlonos eredményt. Egyszámjegyű helyezésben nem reménykedik, de úgy gondolja, az első 15-ben ott tud lenni a végén.
D. B. S.