Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 22. péntek, Cecília

Szabadság, egyenlőség, testvériség

Újbuda   |   2018, március 14 - 11:47
Nyomtatóbarát változatSend by email

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc Magyarország újkori történetének meghatározó eseménye. A korhangulat, a márciusi ifjak lelkesedése és társadalmi reformjaik mind hozzájárultak a polgári átalakulás és az 1848-as európai forradalmi hullámnak sikeréhez. A vér nélküli forradalom eredményességét mi sem mutatja jobban, hogy a szabadságharcot csak orosz katonai beavatkozással lehetett legyőzni.

1848. március 15-én – az európai forradalmi hullám részeként – Pest-Budán is kitört és vér nélkül győzött a forradalom a nemzeti szuverenitás és a polgári átalakulás jelszavaival („egyenlőség, szabadság, testvériség”). Azaz megszületett a modern parlamentáris Magyarország, és megkezdődött a szabadságharchoz vezető folyamat, amelynek célja a Habsburg-uralom megszüntetése, a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt.

A „Pilvax-kör” (többek között Petőfi, Jókai, Vasvári Pál és Bulyovszky Gyula) március 14-én este határozta el, hogy a bécsi forradalom nyomán cselekvésre szánja el magát. Március 15-én délelőtt mozgósították az egyetemi ifjúságot, felolvasták a 12 pontot, amelyet később Landerer és Heckenast nyomdájában a Nemzeti dallal együtt, cenzori engedély nélkül kinyomtattak (így született meg a sajtószabadság). Délután háromkor a Nemzeti Múzeumnál tartottak nagygyűlést, majd a tízezresre duzzadt tömeg a hajóhídon átvonult Budára, ahol a megrettent Helytartótanács életbe léptette a 12 pontban foglalt követeléseket, és szabadon bocsátotta az állítólagos sajtóvétség miatt bebörtönzött Táncsics Mihály újságírót, akit a tömeg diadalmenetben vitt Pestre. Este a Nemzeti Színházban a betiltott Bánk Bán előadásával ünnepelték a forradalom győzelmét.

Március 15-e 1928-ban vált hivatalos keretek közt megtartott nemzeti megemlékezéssé. A kommunisták az 1950-es években eltörölték (az 1956-os forradalom több ponton felelevenítette 1848 eszméit), majd később újra visszaállították a szigorúan meghatározott keretek közti megünneplését. Március 15-ét a rendszerváltozás után az Országgyűlés hivatalos nemzeti ünneppé nyilvánította. Az alkalomhoz rangos állami kitüntetések és elismerések átadója is kapcsolódik. Újbudán is minden évben díjazzák a legkiválóbbakat, az ünnepi megemlékezés és a díjátadó idén a Gárdonyi Géza Általános Iskolában volt.