A Petőfi laktanya tavaly volt száz éves, ezért már 2014-ban is szerepelt a Budapest100 programjában. - Már akkor nagy sikert aratott, több mint négyszáz látogató járt itt – tudtuk meg Piros Ottó ezredestől, az MH Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár megbízott parancsnokától. Az érdeklődők idén korabeli egyenruhába öltözött vezetővel sétáltak az évszázados épületek között. Betekinthettek a parancsnoki épületbe, az imaterembe, valamint az egykori fogdába, ahol dühöngőt és zárkát is láthattak.
Megtudtuk azt is, hogy a jelenleg is működő szabóságon, hogyan készülnek a díszelgők, a koronaőrök és a palotaőrök ruhái. – A trikolor három féle ruházatból épül fel: a koronaőrség buzérvörös, a honvéd díszzászlóalj optikai fehér, a palotaőrség ruházata pedig palackzöld ékítményekkel ellátott. Ha összeállnak a nemzeti ünnepek alkalmával, láthatóvá válik, hogy piros- fehér-zöld színekben pompázik a nemzeti díszegység – mesélte Horváth József a ruházati javítóműhely vezetője.
Ami a fegyverzetet illeti, a Honvéd Koronaőrség díszőr fegyvere az 1861-es gyalogsági szablya mintájára készült. Ezzel a díszkarddal a protokolláris feladatokat látják el, magát a korona őrzését hadi fegyverekkel végzik – mondta Réti Gergely a Nemzeti Honvéd Díszegység Törzs tervező zászlósa. Hozzátette: - A Honvéd díszzászlóalj fegyvere az úgynevezett SZKSZ karabély, amellyel nemzeti ünnepeken és állami rendezvényeken jelennek meg. A Sándor-palotánál a köztársasági elnök protokolláris díszőrségét ellátó Honvéd Palotaőrség pedig az 1895 mintájú Steyr-Mannlicher karabélyt használja – mondta.
A laktanya felvonulási terén a Centenáriumi Hagyományőrző Honvéd Gyalogdandár korabeli egyenruháiba öltözött katonák elevenítették meg a világháborúk időszakát, miközben a tár másik oldalán katonai járművek sorakoztak. A Budapesti Helyőrség Zenekara pedig rendhagyó zenei bemutatót tartott a látogatóknak.
H.L.