Az 1980-as években épült gazdagréti lakótelep fő tengelye, a Kaptató sétány északi végén található a Gazdagréti tér, amelyet autóbusz-végállomás, parkoló és szolgáltató épületek határolnak. A XI. kerület által megnyert fővárosi Tér-Köz pályázatra összeállított kiviteli tervek szerint a jelenleg rendezetlen, a gyalogos közösségi tér funkcióját valójában be sem töltő, szabálytalanul parkolóként is használt területen hamarosan anyukák sétálhatnak kisbabájukkal, az idősebbek leülhetnek beszélgetni, megtelik majd élettel és emberekkel. – A klasszikus rehabilitációs beavatkozásokon túlmenően, ahol a hangsúly az épített környezet minél teljesebb helyreállításán van, a Gazdagréti tér rekonstrukciójának legfőbb célja, hogy az újrahasznosítás jegyében életet vigyen a parkba – mondta Büki László, az önkormányzat Városgazdálkodási Igazgatóságának vezetője.
Új cserjék, új padok
A zöld felületek megújításakor a meglévő értékes növényzet megmarad, néhány kisebb fát átültetnek ide. A lakossági igények mellett a közművek elhelyezkedését, a földalatti vezetékek hálózatát is figyelembe kellett venni, így a kivitelezés során néhány új fának a helyét is kialakították, amelyek a sétányt, illetve a piacteret árnyékolják. A mai cserjeállomány egészséges, szép egyedei is megmaradnak, az otthonos érzetet erősítve. – A pályázati kiírásnak megfelelően egy pazarló, alkalmi látványberuházás helyett a szakértők már a tervezéskor szem előtt tartották a tényleges helyi adottságok továbbfejlesztését az általános lakóközösségi igényeknek megfelelően, valamint a teljes életciklusra vonatkozó hosszú távú fenntarthatóságot is – tette hozzá az igazgató.
Hobbikertészek, ásóra fel!
A területet azonban nem csupán füvesíteni, parkosítani fogják, annak ápolásáról is gondoskodni kell. A városrehabilitációs projektek sikeréhez minden szereplő aktív részvételére szükség van: a Tér-Köz pályázat céljával összhangban az önkormányzat a helyi magánszférával, a lakókkal együttműködve kívánja véghezvinni és működtetni a fejlesztést. Így a közösségi terek megújítása valós igényekre épülhet, a városlakókban pedig felelősségteljes, tulajdonosi szemléletű kötődés alakulhat ki. – Fontos, hogy a helyi lakóközösség részese legyen a közterület megújulásának. Ennek érdekében a több mint 450 négyzetméteres közösségi díszkert ápolásában és fenntartásában a vállalkozó szellemű helyi lakosok is közreműködhetnek – mondta el Büki László. A leendő hobbikertészek a lakótelepi környezet ellenére is magukénak érezhetik a kertet, tevékenyen részt vehetnek szépítésében.
Biciklisek és gyalogosok előnyben
A nyertes önkormányzati tervek alapján az akadálymentesség jegyében újulnak meg a gyalogosfelületek, a szintek kiegyenlítése érdekében korábban épített lépcsők mellé új rámpák épülnek, a meglévőket kiszélesítik. A lépcsősorok közötti pihenők is nagyobbak lesznek, kényelmesebb tagolással. A kerékpáros-útvonalak infrastruktúrája javul, egy tároló a lépcsős járda középső szintjén teszi majd lehetővé a biciklis parkolást. Autóval a téren nem lehet majd áthajtani.
A tér északi részén a szolgáltató épületek melletti parkolót is újratervezték. Ez helyszínül szolgálhat hétvégi gazdapiacnak is: a parkolóba érkező termelők közvetlen a gépjárművekből tudnak árusítani, de a díszburkolatos téren más árusok is kitelepülhetnek, illetve egyéb vásárok, rendezvények is helyet kaphatnak. A szolgáltató épületekben meglévő élelmiszerbolt, a posta és a kisebb üzletek továbbra is teljes körűen szolgáltatnak. A megújuló Gazdagréti teret decemberben vehetik birtokba a helyiek.
A Főpolgármesteri Hivatal Városépítési Főosztályán 2013-ban kezdődött el annak a pályázati projektnek a felépítése, amely friss lendületet adott számos fővárosi köztér és közösségi tér megújulásának. A Tér-Köz néven meghirdetett, eredetileg egyszeri városfejlesztési akciónak szánt program olyan sikeres lett, hogy egyértelmű szándék fogalmazódott meg a folytatásra, és 2016-ban harmadszor is kiírták a pályázatot. „Rengeteg pozitív példáról beszélhetünk a pályázat kapcsán; ezek dokumentációja azért készül, hogy követendő példaként szolgáljanak a későbbiekben. Ha minden évben lenne ötmilliárd forint, ami a köztéri elemek megújítását is magába foglalja, akkor igazán nagyot dobhatnánk ezen a városon” – mondta Finta Sándor, Budapest akkori főépítésze a Tér-Köz pályázat indulásakor. |
T. K.