Az ilyen típusú adatmentési munka eddig egyetlen adatmenő cégnek sem sikerült, emiatt az áttörés azért is nagy jelentőségű, mert az ilyen chipek a repülőgépek adatrögzítő feketedobozain túl megtalálhatóak a hétköznapi használati eszközökben is. Az eljárás a szokásos módon, ezúttal is egy ingyenes állapotfelméréssel indult. A vizsgálatot végző adatmentő mérnököket nagy kihívás elé állította a tapasztalt jelenség, ezért úgy döntöttek, hogy olyan technológiai módszerrel próbálkoznak, amit eddig a világon mások nem alkalmaztak.
A KÜRT a német leányvállalatával, a Műegyetemen működő EFI-labs csapatával, valamint az MTA EK Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet Mikrotechnológiai Osztályával összefogva, a munkához röntgen-, és ultrahang mikroszkópos, valamint lézer-technológiát alkalmazva oldotta meg az esetet. A mikroszkóp alatt ugyan jól látszott a törött firmware chip, de szerették volna látni azt is, hogy a belseje milyen módon sérült.
Mivel a bontása nem oldható meg további roncsolás nélkül, így „megröntgenezték”. A feltételezés beigazolódott: a felvételeken jól láthatók a chip belsejében megsérült belső összeköttetések. Lézer segítségével eltávolították a chip belsejéből a szilícium lapkát, majd egy speciális laboratóriumi házba átültették a sérült mikrochipet. Ezt követően a belső összeköttetéseket ultrahangos technológia segítségével állították helyre. Ezek az összekötő vezetékek mindössze 25 mikrométer átmérőjűek, ami egy emberi haj átmérőjének a 30 százaléka. Végül a firmware adatok újra kiolvashatóvá váltak az új elektronikán és a munkát lehetett folytatni a már hatékonyan kifejlesztett adatmentő technológiával. Sikeresen helyre állítottak minden elveszettnek hitt, értékes adatot.
- A törött firmware chipről történő adatmentés olyan különleges technológiai megoldásnak számít, mint az orvostudományban az első szívátültetés volt. A KÜRT csapata csodákra továbbra sem képes, de rendületlenül új szoftveres és fizikai adatmentő megoldások fejlesztésén dolgozunk, amelyek segítségével képesek leszünk a lehető legtöbb olyan adatot visszaállítani, amit mások nem tudnak – mondta Kertész Zoltán, a KÜRT Adatmentés üzletág vezetője.
Újbuda