Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 3. péntek, Genovéva, Benjámin

Újbuda - a természettudományok otthona

Újbuda   |   2014, május 28 - 00:00
Nyomtatóbarát változatSend by email

Új lendületet adhat a magyarországi kutatásoknak, hogy nemrég különféle természettudományi kutatócsoportok költöztek össze az MTA Természettudományi Kutatóközpontjában. Ezzel újfajta lehetőség nyílt az egyes tudományterületek közötti együttműködésre és a közvetlen eszmecserére. A központ programjain keresztül akár a kerületben lakók is bekapcsolódhatnak a kutatók munkájába.

Egyre nagyobb figyelmet kap az a kutatócsoport, amely Magyarországon korábban ismeretlen szempontból, új irányból közelíti meg az emberi elme működését. A csoport tagjai vizsgálataik során az emberi elmeképességek biológiai gyökereire és kialakulására, az ember és a kutya összehasonlító vizsgálatával próbálnak fényt deríteni. Ugyanakkor az alapvető gondolkodási folyamatok eredetének és működésének feltárásához a pszichológia gyakran fordul a kisgyermekekkel végzett kutatások felé.

Ilyen és ehhez hasonló kísérletekkel foglalkozik az Összehasonlító Viselkedéskutató Csoport. Többek között ennek a csoportnak a munkájával is megismerkedhet a közönség a minden évben, így az idén márciusban megrendezett Agykutatás Hetében. A nagyközönség számára tervezett programsorozatot nemcsak a témák, hanem bemutatásuk is különösen érdekessé tették: a látogatók kipróbálhattak olyan új magyar fejlesztéseket, mint a gondolattal irányított számítógépet, vagy az “élő könyvtárat”, amellyel az egyes vizsgálatok vezetőitől hallhattak személyes beszámolókat a kutatások részleteiről.

Az MTA Természettudományi Központja a hétköznapokban is nyitva áll az érdeklődők előtt, akik előadásokon ismerkedhetnek a különböző kutatócsoportokkal, vagy részesei lehetnek tudományos kísérleteknek. Az Összehasonlító Viselkedéskutató csoport kísérletein nemcsak felnőttek, hanem a legkisebbek, akár kisbabák is részt vehetnek. Ezek a játékos tesztek hasonlítanak legkevésbé egy “klasszikus” kísérlethez, hiszen minden részletet úgy alakítottak ki, hogy a babák is jól érezzék magukat.

A barátságos környezetet látva, első ránézésre ki sem derül, hogy a szobában éppen tudományos munka folyik. Az így születő eredmények azonban annál fontosabbak, hiszen a babák és felnőttek közötti összehasonlító vizsgálatok sokat elárulnak arról, hogy mi a velünk született, az öröklött tudás része, és mi az, amit később, már valamilyen tanulási folyamattal sajátítottunk el.

Az újabb és újabb kérdések megválaszolásához még sok munka vár a Magyar Tudományos Akadémia kutatóira, akiknek eredményei kicsit talán Újbuda eredményei is. Arról nem is beszélve, hogyha a kerületben élők támogatják az MTA munkáját azzal, hogy magunk is jelentkeznek a viselkedéskutatók tesztjeire. Ezzel nemcsak hozzájárulva az aktuális kutatások előrehaladásához, hanem egyben bepillantást is nyerhetnek a tudományok műhelytitkaiba.

További részletek a kutatóközpont (http://www.ttk.mta.hu/) és az Összehasonlító Viselkedéskutató csoport (babaakademia.ttk.mta.hu) honlapján.

Újbuda

Újbuda - a természettudományok otthona