Mintegy 25 éve telepedett le Magyarországon a Svéd Ericsson, most pedig elérkezettnek látta az időt a bővülésre. Új kutató-fejlesztő központjának alapkőletételét szeptember 20-án tartották az Infoparkban. - Ilyen volumenű projekt esetében az alapkőletétel nem a kezdetet, hanem a munka derekát jelzi – hangzott el a szeptember 20-án tartott eseményen. Az Ericsson Magyarország vezérigazgatója, Éry Gábor elmondta, több mint hároméves cél teljesül azzal, hogy a házban a Budapesten különböző helyszíneken működő egységek összeköltözhetnek, így a kutatás-fejlesztés mellett az értékesítés, a kiszolgáló és támogató osztályok, a regionális szolgáltatóközpont, valamint az Ericsson budapesti technológiai inkubátora, az Ericsson garázs is egy helyre kerül. A nagyságrendileg 20 milliárd forintos beruházás keretében készülő épület 24 ezer négyzetméter alapterületű lesz, kiegészítve az Infopark meglévő irodaház-együttesét. Tervek szerint külsejében illeszkedik majd a park meglévő arculatába, belső kialakítása pedig a legmodernebb trendeknek és a környezettudatosság elvárásainak is megfelel majd. Az épületben és azon kívül is intelligens világítást, árnyékolást és szellőzést, illetve szelektív hulladékgyűjtő és -tömörítő technológiákat alkalmaznak csökkentve ezzel környezeti terhelést. Része az épületnek az 540 autót és 250 kerékpárt befogadó parkoló is, a növények öntözésére pedig esővizet használnak majd.
A Wing Zrt-vel kötött megállapodás szerint az ingatlanfejlesztő a svéd vállalat igényeit teljes körűen figyelembe véve építi meg az új irodaépületet, amelyet az Ericsson hosszú távon bérel majd. A felek első körben 7 évre szóló bérleti szerződésben állapodtak meg. Az újbudai lakos Éry Gábor szavai szerint a helyszínválasztásnál fontos tényező volt az Infopark és a Budapesti Műszaki Egyetem közelsége, az intézmény mind a megfelelően szakképzett munkaerő kialakításában, mind a kutatás-fejlesztés területén a társaság egyik legfontosabb partnere.
– Bár a magyar tudomány 15 Nobel-díjas kutatót adott a világnak, többségük nem itthon érte el sikereit, hanem külföldön dolgozott – emlékeztetett Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára. A kormány ezen változtatna azzal, hogy 700 milliárdra növelte a kutatás-fejlesztés projektekre 2020-ig elkölthető forrásokat. Fónagy szerint ezen kívül fontos a megfelelő szabályozás kialakítása és a fejlesztést elősegítő támogatások biztosítása is. Kiemelte ebben Újbuda szerepét is, utalva arra, hogy az építészeti engedélyeztetés valamint az ellenőrzések a kerületben történnek majd.
Hoffmann Tamás polgármester hozzátette: Újbuda szempontjából csak pozitívumot hoz a beruházás, amivel szerinte jövőbe mutató irányba fejlődik a kerület. Kiemelte, az informatika és a kommunikáció a kutatás-fejlesztés egyik legfontosabb területe, ráadásul a hazai GDP-hez jelentősen hozzájárul, tehát az új Ericsson központ nem csak kerületi, hanem országos fontosságú is. Szerinte a terezett épület illeszkedik a környék fejlesztési stratégiájába, mely az egész Duna-parton új városrészek kialakítását eredményezi hosszútávon.
B. Gy.