Önmagunk és mások szórakoztatására írta ki tavasszal az Albertfalvi Közösségi Ház az Újbudai Dekameron irodalmi pályázatot, amelyre – az egyértelmű párhuzamra utalva – Boccaccio remekművének szellemében vártak tanulságos, elgondolkodtatóan humoros, szatirikus, pajzán és szerelmes novellákat, történeteket.
A felhívásra több mint hetven pályamű érkezett be szerte az országból, sőt még a határon túlról is, hiszen Szlovákiából, Romániából és Szerbiából is küldtek írásokat, amelyekből hatvannyolcat fogadtak el a szervezők. Az elfogadott írások mindegyike olvasható az ujbudaidekameron.blog.hu oldalon.
A zsűri, amelynek elnöke Bánki Éva író, irodalomtörténész, a Magyar Dekameron szerzője volt, december elején hirdetett eredményt.
Első helyezett lett a csattanóra kihegyezett, félreértéseken alapuló szerelmi történetek közül a legkiemelkedőbb Radmila Markovity A sürgősségi osztályon című elbeszélése. A gátlástalan nénike, aki megtáncoltatja az önhitt, fiatal orvosokat, akik csak zavartan feszengenek a néni szövegeit hallgatva, fergeteges. A gátlástalan önkifejezés, a „szólás” néha a meztelen testnél is csábítóbb lehet. Nem ilyen felszabadítóan vidám, de nyelvileg annál kidolgozottabb a második helyezett Lovass Adél keserű hangulatú, a szexualitás, a testiség abszurd oldalát bemutató Fikakirály című elbeszélése. A harmadik pedig Baumann Csilla Kalandozásaim a sürgősségi osztályon lett, amely már a címében elárulja, hogy nem novellát, hanem szociografikus hitelességű, remek tárcát olvashatunk. Valamint különdíjat kapott Kovács Barna Bálint Önmegvalósulás című írása, amely a szatíra és a politikai pamflet határán mozog. Eredeti, mélyen átgondolt, szellemes, nyelvileg is igényes írás, amelyben a szerző ügyesen karikírozott társadalmi problémákat állít előtérbe.
A díjazott művek szerzői – stílusosan – online ajándékban is részesültek, hiszen írásaikat Andresz Kati tolmácsolásában az Albertfalvi Közösségi Ház YouTube csatornáján láthatjuk és hallhatjuk.
S végül a pályázat lezárásaként december közepén jelent meg az Újbudai Dekameron antológia, amelyben negyvennégy írást olvashatunk, immáron offline formában a beérkezett pályaművek közül. A kötethez az érdeklődő újbudaiak díjmentesen juthatnak hozzá – azonban a járványhelyzetre való tekintettel – egyelőre csak az Albertfalvi Közösségi Háznál hétköznapokon 8.00 és 16.00 között.
I. helyezett
Radmila Markovity: A sürgősségi osztályon
II. helyezett
Lovass Adél: Fikakirály
III. helyezett
Baumann Csilla: Kalandozásaim a sürgősségi osztályon
Különdíj
Kovács Barna Bálint: Önmegvalósulás