Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 22. péntek, Cecília

Falus Ferenc

Oltani, maszkot hordani - Falus Ferenc korábbi tiszti főorvos - Negyedóra

A most drámaian gyorsan terjedő Covid delta variáns veszélyeire figyelmeztet Falus Ferenc korábbi tiszti főorvos. Aki elmondta, hogy nagyon kevés tesztet végeznek Magyarországon, így nem lehet lokalizálni a betegséget. Az oltás nagyon fontos, de idővel csökken a hatásossága, ezért van szükség a harmadikra is. És az oltottaknak is maszkot kell hordaniuk, illetve távolságot tartaniuk nyilvános helyeken, Akik most kapják meg az első oltásukat, azok csak két hét múlva lesznek védettek, addig különösen óvatosnak kell lenniük. Nagy bajnak nevezte, hogy nem juthatunk részletes területi fertőzöttségi adatokhoz sem, ami tovább nehezíti a védekezést.

Még mindig nincs hatékony oltási terv – Falus Ferenc

Országonként eltérhet, mely társadalmi csoport oltását tartják elsődlegesnek: az idősekét, akik sok emberrel találkoznak, mint például a bolti eladók, a pedagógusok vagy a fiatalokét, akik a kapcsolati hálójuk révén sok embert képesek megfertőzni - mondta Falus Ferenc volt tisztifőorvos. 

Jogos elvárás, hogy az EU-ban engedélyezett oltást kapjunk  

Az Európai Unió legtöbb országa úgy döntött, hogy azokat kezdik elsőként oltani – az egészségügyi dolgozók után –, akiknél a legmagasabb a halálozási kockázat, vagyis az idősebbeket és a krónikus betegségben szenvedőket.

A döntő többség igényli az oltást – Falus Ferenc

A felmérésekkel szemben Falus Ferenc korábbi tisztifőorvos biztos benne, hogy a lakosság legalább 70 százaléka kérni fogja az oltást a COVID ellen, különösen, ha látja, hogy nincs mellékhatás, szövődmény és megvéd a betegségtől. Az EU megszervezi a vakcina ellátást és megszervezhető az oltás menete is. Két két és fél hónap alatt egy háziorvosi praxisban be lehetne oltani az embereket.

NEGYEDÓRA: Falus Ferenccel (2020.10.07.)

A koronavírus hazai áldozatainak harmada az elmúlt egy hónapban hunyt el. De vajon mennyivel nőhet még ez a szám? Meg lehet-e még fékezni a növekvő tendenciát? A valós esetszámok felismeréséhez mennyi tesztet kellene végezni naponta? Mekkora lehet a tényleges esetszám? Mennyire védi a megbetegedéstől a lakosságot a jelenleg hatályos protokoll? Van félnivalónk az oltóanyagoktól? Érdemes beoltatni magunkat influenza elleni védőoltással? Dési János kérdéseire Falus Ferenc korábbi tiszti főorvos válaszol.

Hatékony-e a BCG a koronavírus ellen?  

Az elmúlt hetekben több cikk és tanulmány is megjelent arról, hogy a BCG oltás esetleg csökkenti a COVID-19 megbetegedések súlyosságát, illetve növeli azok ellenállóképességét, akik megkapták ezt a vakcinát. Vajon igaz az, hogy aki be van oltva TBC ellen, az védettebbé válhat a koronavírus ellen? A szakértőt kérdeztük.

Újbuda orvosai: virtuális vizit  

A szakma által elfogadott hatékony vakcina még nincs, a koronavírus-járvánnyal szembeni küzdelemben messze még a győzelem. Ezért is fontos a védekezés, az egymásra figyelés. Négy szakembert kérdeztünk járványügyi veszélyekről, feladatokról és lehetséges megoldásokról. Abban mindannyian egyetértenek, hogy rengeteg múlik az egyéni felelősségvállaláson és nagyon sokat köszönhetünk az önkormányzatok segítségnyújtásának.

Oldalak