Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
december 23. hétfő, Viktória

választás

Választási eredmények Újbudán

Országosan 48,45 százalékos részvételi aránnyal zárult az október 13-án megrendezett önkormányzati választás. A XI. kerületi névjegyzékben szereplők több mint fele (57,83 százalék) ment el voksolni - derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból. A választói akarat értelmében Dr. László Imre, a Momentum-Dk-Mszp-Párbeszéd-Lmp közös jelöltje lett Újbuda polgármestere, a főpolgármester-választást Karácsony Gergely nyerte, ugyancsak az ellenzéki összefogás (Momentum-Dk-Mszp-Párbeszéd-Lmp) pártjait képviselve. (Az adatok 100 százalékos feldogozottságúak, de az eredmények nem véglegesek.)

NVI: 8 millió 25 ezren vannak a névjegyzékben

A vasárnapi önkormányzati választáson 8 millió 25 ezren szerepelnek a névjegyzékben, közülük 29 ezren átjelentkezéssel, bejelentett tartózkodási helyükön szavaznának. A fehér szavazólapokat a fehér borítékba kell tenni, a nemzetiségi választás zöld szavazólapjait a zöld borítékba kell helyezni, és azt le kell zárni, különben a szavazat érvénytelen lesz.

Választás: még egy hétig lehet átjelentkezni

Már csak egy hétig, október 9-én 16 óráig lehet átjelentkezési kérelmet benyújtani az október 13-ai önkormányzati és nemzetiségi választásra. Eddig több mint 17 ezren jelezték, hogy a lakóhelyüktől távol, bejelentett tartózkodási helyükön kívánnak szavazni.

Választás 2019

2019. október 13-ára, vasárnapra került kitűzésre a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek,
valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők 2019. évi általános választása. Kerületünkben a választópolgárok 17 egyéni választókerületben egy-egy képviselőjelöltre, egy polgármesterjelöltre, egy főpolgármester-jelöltre és – kérelem alapján a nemzetiségi névjegyzékben szereplők – 13 nemzetiség esetében képviselőjelöltekre szavazhatnak.

Választás: Tízezernél többen szavaznának átjelentkezéssel

Több mint tízezren jelezték eddig, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán a lakóhelyüktől távol, bejelentett tartózkodási helyükön kívánnak szavazni. Az átjelentkezési kérelmeket még három hétig lehet benyújtani.

Választás - idén nem lesznek nemzetiségi szavazókörök

Az öt évvel korábbi nemzetiségi választástól eltérően októberben nem lesznek önálló nemzetiségi szavazókörök, vagyis a nemzetiségi választópolgárok ugyanabban a szavazókörben voksolhatnak nemzetiségük önkormányzatainak tagjaira, mint ahol a polgármesterre és a képviselőkre.

Szombaton kezdődhet az aláírásgyűjtés

Pénteken nyomtatják ki a választási irodák az ajánlóíveket, amelyeken a választók jelölteket ajánlhatnak az októberi helyi önkormányzati és nemzetiségi választásra. A jelöltek és jelölőszervezetek szombattól kaphatják meg az ajánlóíveket, ezzel elkezdődik az önkormányzati képviselők októberi választására az aláírásgyűjtés.

Önkormányzati választás: nem lehet bárhova átjelentkezni

Az október 13-ai önkormányzati választáson átjelentkezéssel szavazók nem a lakóhelyük, hanem a tartózkodási helyük jelöltjeire szavazhatnak, ez pedig azt jelenti, hogy az országgyűlési választással ellentétben nem lesznek "utazó voksok".

Önkormányzati választás októberben

Az alaptörvény előírásaival összhangban október 13-ára tűzte ki az önkormányzati választásokat Áder János államfő. Ugyanezen a napon választják meg a nemzetiségi önkormányzati képviselőket is. A helyi választási bizottság tagjainak és szavazatszámláló bizottsági tagok megválasztásáról augusztus 1-jei rendkívüli ülésén döntött az újbudai képviselő-testület.

Október 13-án lesz a nemzetiségi választás is

Áder János köztársasági elnök október 13-ára tűzte ki a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választását, ez pedig azt jelenti, hogy ugyanezen a napon lesz a nemzetiségi önkormányzati képviselők választása is.

EP választás: átlagon felüli volt a részvételi arány Európában

Húsz éve nem volt ilyen nagy az érdeklődés az európai parlamenti választás iránt mint most, átlagosan 50,95 százalékos volt a részvételi arány. Magyarországról a legtöbb képviselőt a Fidesz-KDNP delegálhat, kormánypártok 13 mandátumot szereztek, míg az ellenzék összesen nyolc képviselőt küldhet majd Brüsszelbe.

Oldalak