Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 18. csütörtök, Andrea, Ilma

Célpontban a trafikok: védekezési megoldások

Újbuda   |   2015, április 28 - 12:12
Nyomtatóbarát változatSend by email

Több újbudai trafikos is fekete szalaggal emlékezett meg az április 21-én brutálisan meggyilkolt 21 éves eladólányról. A kaposvári trafik eladójának támadója pár tízezer forintot zsákmányolt és az után késelte meg az eladót, hogy az már átadta neki a pénzt. A támadás kriminalisztikai hátterét most göngyölítik fel a szakértők, ám az már szinte biztos, hogy a tettes azért érezte „biztonságban” magát, mert kívülről nem látni mi történik az üzletben.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) Kereskedelem-biztonsági Munkacsoportja, mely az üzletek bűncselekmények elleni védekezési lehetőségeivel is foglalkozik, a dohányboltok elleni sorozatos rablások visszaszorítása, az újabbak megelőzése érdekében áttekintette a védekezés lehetőségeit. Célja, hogy segítse a kereskedőket és a bűnüldöző szerveket a megelőzésben.

A munkacsoport szerint a dohányboltok fóliázott kirakatai, bejárati ajtói kiváló terepet kínálnak a rablásokra annak fényében, hogy megakadályozzák a betekintést az üzlet előtt elhaladók részre. Ugyanakkor a trafikok működésére vonatkozó jogszabály valójában nem a fóliázást írja elő, hanem azt, hogy a dohányboltba kívülről benézve ne lehessen látni a dohánytermékeket. Ebből kiindulva a munkacsoport több alternatív védekezési lehetőséget vet fel figyelemmel arra, hogy a dohányboltok többsége alacsonyabb jövedelmezőségű egység, így a működési költségük nem bírja el például további alkalmazottak, vagy vagyonőrség alkalmazását.

Az OKSZ megoldási lehetőségei közé tartozhatnak például: több lehetőséget kínálni arra, hogy dohányboltok - saját döntésük alapján - működhessenek nagy forgalmú helyeken, ahol több az esély az elkövetők lebukására. A szövetség a plázákra és bevásárlóközpontokra gondol. Ugyancsak megfontolandó, hogy tarfikosok saját döntés alapján zárt helyiségből árusíthassanak dohányterméket, mely során egy kiadó ablakon keresztül adnák át a termékeket (ilyen trafikok még a ’90-es évek elején is működtek). A biztonsági riasztó-, kamerarendszerek legyenek beköthetőek monitoring központba, amely riasztás esetén képes betekinteni és hangszórón keresztül akár be is szólni az üzletbe, egyértelművé téve az elkövetőnek, hogy lelepleződött. Végül az OKSZ szerint a késleltetett pénzkiadást biztosító pénzkezelő eszközök is csökkenthetik a bűnelkövetés kockázatát.

A szervezet leszögezi, jelen állás szerint a legkézenfekvőbb és leggyorsabb megoldás az, hogy a törvény megváltoztatásával lehetővé kell tenni a dohányboltoknak a kirakati, bejárati fóliák eltávolítását (egész pontosan a beláthatatlanság megszüntetését), különös figyelemmel arra, hogy az alkalmazottak körében óriási a feszültség és a félelem.

(H.Gy.)