Az ünnepség a Weiner Leó Katolikus Zeneiskola rézfúvós együttesének előadásával kezdődött, majd köszöntőt mondott Galla János, az Magyar-Osztrák-Bajor Társaság elnöke és Bruckner László, a Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskola igazgatója. Molnár László alpolgármester II. Rákóczi Ferenc életéről beszélt ünnepi beszédében. Kifejtette: a fejedelem fiatalon vállára vette az ország gondjait és a szabadságharc idején mindvégig a magyar államiság védelmére, korszerűsítésére törekedett, mindig hazája jövője foglalkoztatta.
Az ünnepségen különlegességnek számított Zuzana Falathova pozsonyi történész, muzeológus előadása, amelyben Rákóczi életútja mellett a szabadságharcban részt vett szlovákok szerepéről is beszélt. Kiemelte, hogy a fejedelem vezetése alatt békében éltek együtt a Kárpát-medence nemzetiségei és közös küzdelemben bizonyították, hogy céljaik eléréséért képesek összefogni.
Martényi Árpád, a Rákóczi Szövetség alelnöke a szövetség nemzettudatot erősítő munkájáról és a Kárpát-medence Rákóczi emlékhelyeiről beszélt. Elmondta: legalább 3000 településen emlékeztet tér vagy utca a fejedelemre, továbbá a turistatérképek is számos olyan fát jelölnek, amelyhez egykor a lovát kötötte Rákóczi.
Az ünnepség végén a Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskola diákjai adtak elő Rákóczi verseket és kuruc nótákat, majd az iskola kertjében lévő emlékmű megkoszorúzása következett.