Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 19. péntek, Emma

Újbudán pörög leginkább az újlakás-piac

Újbuda   |   2014, július 22 - 00:00
Nyomtatóbarát változatSend by email

Hároméves csúcsot elérve, idén eddig átlagosan havi 170 új társasházi lakást adtak el Budapesten - derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb Budapesti Újlakás Értéktérképéből. Az elemzés szerint alig 1500 lakásra zsugorodott a pár éve még négyezer körüli átadott, de eladatlan lakáskészlet, ami egyre több ingatlanfejlesztőt vonzhat ismét a piacra.

Az év első hat hónapjában több mint ezer új építésű társasházi lakás találta meg első tulajdonosát Budapesten, ami hároméves csúcsot jelent. Legtöbbet a XI. kerületben, ahol az eladás darabszáma meghaladta a kétszázat, mögötte pedig – száz és százötven közötti tranzakcióval – a XIII., a VIII., valamint a IX. kerület következik. A sor végére pedig az I., V., XII., XVII., XIX., XXI., XXII. és XXIII. kerület került, ahol tíznél kevesebb új lakást értékesítettek az idei első félévben. 

Az ingatlanpiaci vezető szerint messze vagyunk még a csúcsidőszaktól, mivel 2005-2006 táján ugyanez a féléves érték Budapesten rendre meghaladta az ötezret, a tavaly elindult lassú, de immár trendszerűnek tekinthető keresletélénkülés mindenképpen példaértékű. A szakértő szerint úgy tűnik, hogy a lakáspiac egészének idén tapasztalható beindulása nem hagyja érintetlenül az új lakásokat sem. A válság öt évében a beruházók által inkább csak kényszerből adódó megoldás, miszerint az eladatlan lakásaikat vevők hiányában gyakran bérbeadással hasznosítják, manapság nagyon vonzó lehetőség a nagy tömegben piacon lévő befektetési célú vásárlók számára. Ebben az esetben rögtön bérlővel együtt tudnak magas – akár 4-6 százalék közötti – hozamot biztosító, és egyértelműen értéktartó befektetéshez jutni. 

Az elemzés adatai szerint a kínálati árak nagyon változatosak. A 2014-2015-ös átadású beruházásokat vizsgálva, a legolcsóbb kerületek a XV., XVII., XVIII., XX., valamint a XXIII., 300 ezer Ft/m2 alatti kínálati átlagárral. Ezeket az új lakásokat azonban többnyire szerkezetkészen, belső burkolási munkák és szaniterek nélkül adják át. Hármas számmal kezdődne egy képzeletbeli négyzetméterár-cédula a IV., X., XVI., XIX., XXI. és – a legolcsóbb budai városrészként – a XXII. kerületben. A kínálat és a forgalom túlnyomó részét adó III., VII., VIII., IX., XI., XIII. és XIV. kerületben 400 ezer, a VI. kerületben 500 ezer forint feletti egy négyzetméter új lakás ára. Legdrágábbak az I., II., V. és XII. kerület kis társasházi, vagy tetőtér-projektjei, ahol 6-800 ezer, sőt, luxus társasházaknál akár az egymillió forintos négyzetméter-árak is lehetnek. A vevők az elmúlt években hozzászokhattak, hogy a meghirdetett árakból nagy eséllyel tudnak alkudni, azonban manapság ez egyre inkább csak a kevésbé keresett területeken, vagy egy beruházás amúgy nehezen eladható lakásainál tehető meg. 

Talán nem függetlenül az érezhetően élénkülő kereslettől, egyre több új beruházás indul a fővárosban. „2014 első hat hónapjában 59 új társasházi projekt értékesítése kezdődött el; a legtöbb, szám szerint 11 a XI. kerületben. Van köztük néhány, már évek óta félkészen álló épület, amit most végre – jellemzően tulajdonoscserével – befejeznek, de többségében újonnan indított beruházásokról van szó, szerte a városban. Ráadásul ezek átlagos lakásszáma – néhány nagyobb, a VIII. és IX. kerületben például 100 lakás feletti új projekt megjelenésével – 17 lakásosra nőtt” – hívja fel a figyelmet Valkó Dávid. 

Érzékelve az évek során felhalmozódott lakáskészlet látványos csökkenését – és megfontolva az egyértelműen élénkülő keresletet is –, várhatóan mind több ingatlanfejlesztő szánja el magát az (újbóli) piacra lépésre.

Napi Gazdaság 

Újbudán pörög leginkább az újlakás-piac