Az I. világháború centenáriumának alkalmából tart emlékhónapot februárban a Budapesti Művelődési Központ (BMK). Programjainak része az Ember az embertelenségben” kiállítás, amelynek anyaga tizenöt család féltve őrzött emlékeiből, régi felvételekből és generációról, generációkra átadott családi legendákból, anekdotákból áll. Különlegességét az adja, hogy a hátországban történt eseményekre fókuszálva, a nagy háború idején is igyekszik megmutatni a polgárok életét.
Egyedi hangulatot ad a kiállításnak a Pordán Erzsébet magángyűjteményéből származó tárlat. A képeslapgyűjtő kifejezetten erre az alkalomra válogatta össze a kerékpáros katonákat ábrázoló 100 éves képeslapokat.
Az ingyenes kiállítás hétköznap 9-19 óráig, szombaton 13-18 óráig tekinthető meg az Etele út 55-ben.
A BMK-ban február 3-án vetítik Kovács István különlegesen szép, az I. világháború eseményeit feldolgozó „Szürke senkik” című tévéfilmjét. A harci eseményeket bemutató magyar filmalkotás egyedülálló a filmszakmában, mivel az utóbbi időszakban nem született hasonló az évszázaddal ezelőtti háborúról. A programsorozat február 17-én Gulyás János és Gulyás Gyula “Én is jártam Isonzónál” című dokumentumfilmjének bemutatásával zárul. |
D. B. S.