Először tartottak közlekedési versenyt a Biztonságos Óvoda program részeként Újbudán. A mintaprojekt célja, hogy növelje az intézmények nyitottságát a közlekedésbiztonság iránt. A feladatsorozatok támogatják a közlekedésre nevelést, segíti a közlekedési kultúra fejlődését, valamint az élethosszig tartó tanulás szemléletét korai gyermekkortól kezdődően.
A program távlati célja, hogy a verseny országossá váljon. A kupát egy felkészítő feladatsorozat előzte meg, annak tapasztalatai alapján dolgozták ki az első kupa versenysorait.
Hoffmann Tamás polgármester szerint a nagyvárosi élethez tartozik a közlekedés, amivel érdemes mielőbb megismerkedni. Az önkormányzat célként tűzte ki - akár KRESZ-pályák kialakításával -, hogy már az óvodában ismerjék meg a gyermekek a közlekedés szabályait. Ez különösen fontos a tanév elején és végén, amikor a szünidő közeledtével vagy annak végén lankad a figyelem, és a kisgyerekek óvatlanabbak.
Az önkormányzat nem csak pedagógiai módszerekkel igyekszik óvni a gyerekeket és felnőtteket. A nagyobb forgalmú utak mentén egyre több sebességmérő eszközt helyeznek el, az iskolák környékén és a sűrűbben lakott városrészekben fekvőrendőrök lassítják az autósokat.
A Közlekedéstudományi Intézet az idén ötéves Élet Úton Program részeként járult hozzá tornateremben tartott kupához. Az állomások kialakítására nagy hangsúlyt fektettek. Berta Tamás, intézetvezető nem ért egyet azokkal, akik szerint a közlekedésbiztonságot nem szükséges óvodásoknak tanítani. Úgy véli, az alapvető szabályokat és információkat nem lehet elég korán elsajátítani.
Kis Mihály iskolaigazgató szerint szimbolikus jelentése van annak, hogy a kupa helyszínéül a sportoktató intézetet választották. A tanulók életfelfogásukból kifolyólag gyakran biciklivel, rollerrel érkeznek az iskolába, ezért nekik különösen vigyázniuk kell magukra, és jó, ha már óvodásként tisztában vannak a biztonságos közlekedés alapszabályaival.
T. K.