Rendhagyó fizikaóra középiskolásoknak a BME-n
Tízedik alkalommal rendezték meg a Műegyetem középiskolásoknak szóló tudományos programját Kísérletek, amelyeket látni kell címmel.
Tízedik alkalommal rendezték meg a Műegyetem középiskolásoknak szóló tudományos programját Kísérletek, amelyeket látni kell címmel.
A száz évvel ezelőtt született és 2001-ben elhunyt Simonyi Károly Kossuth-díjas fizikusra, mérnökre, a villamosságtan világhírű kutatójára emlékeztek kedden a Farkasréti temetőben. BME elméleti villamosságtan tanszékének és a KFKI atomfizikai osztályának alapítója és vezetője a 20. század egyik utolsó polihisztora volt.
Magyar tudós méltatta a kékfény-kibocsátó dióda (kék LED) felfedezéséért járó Nobel-díjas japán kutatók eredményeit. Bársony István az MTA TTK Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetének igazgatója szerint Stockholmban a Svéd Királyi Tudományos Akadémián gazdaságilag és társadalmilag egyaránt fontos felfedezést díjaztak.
Megérkezett első állomására a genfi nukleáris kutatóközpont, a CERN megalapításának hatvanadik évfordulóján, májusban átadott Sokszínű Fizikabusz. A budapesti Mechatronikai Szakközépiskola előtt parkoló interaktív kiállítótér a tudományt és a kutatói életpályát népszerűsíti középiskolások között.
Égés, forrás, fagyás, ütközés, törés. Csak néhány ízelítő a látványos kísérletek történései közül, melyeket a Műszaki Egyetem egyik előadótermében mutattak be a gyerekeknek. A BME Fizika Intézete tehetséggondozó programjának köszönhetően rengeteg kivételes képességű, és tudású fiatal indulhat el a tudományos pályán, az egyetem ezért már a középiskolások között is vadászik a géniuszjelöltekre. A „Kísérletek, amiket látni kell” program azonban nemcsak nekik szól. A Cél, hogy minél több diák kedvelje meg a fizikát.