A világhírű festő, Munkácsy Mihály megrendelésekből finanszírozta grandiózus műveinek megalkotását. Rövid idő alatt hihetetlenül gazdag életművet alkotott: mindössze 56 évet élt, és 33 aktív évében közel ezer festményt, illetve grafikát készített. A születésének 170. évfordulójára a Próféta Galériában rendezett kiállításon számos portré és zsánerkép szerepelt az 1870-es és 1880-as évek terméséből, többek között az Olvasó nő, a Mosónők vagy a Nő zöld ruhában című olajfestmény. A tárlaton a festmények és grafikák mellett fotódokumentációkat is megtekinthetett a közönség.
Az egyik legismertebb Munkácsy-kép, az Ásító inas egy különleges, egész alakos változatát állították ki, emellett a művész néhány híres festménye kidolgozásához készített nagy hatású tanulmányt is szemügyre vehettek a látogatók. Így találkozhattak például a Zálogház, A falu hőse, az Éjszakai csavargó vagy a Krisztus Pilátus előtt több részletével, tanulmányfestményével, illetve -fényképével is. Külön meglepetés volt a tanítvány, Rippl-Rónai József Munkácsy Mihályról festett arcképe.
A Kulturális Városközpont kapujában bemutatott anyag mind a 28 festménye Pákh Imre műgyűjtő kollekciójából származott, a több mint húsz fotót és grafikát pedig a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumból kérte kölcsön a galéria. A kiállított művek összértéke hárommilliárd forint volt.
(K. V.)