A Magyar Festészet Napja Alapítvány és az Újbudai Kulturális Intézet (KULTI) szervezésében nyílt kiállítás a Csontváry Művészeti Udvarház - B'32 Galériában. A kortárs művészeti fesztivál, a Magyar Festészet Napja alkalmából rendezett tárlaton több neves művész, köztük Orosz János Munkácsy-díjas festő legújabb alkotása is látható. A művész "Turkálók" című műve "Emberek a szemétben" címmel szerepelt a Vásárhelyi Őszi Tárlaton, azonban onnan hazatérve tovább dolgozott és finomította annak társadalmi mondanivalóját. - A mai ember szégyenlős, nem szeret negatív dolgokra gondolni, a festőnek viszont meg kell mutatni a valóságot, mert nemcsak erkölcsileg, hanem a környezetszennyezés szempontjából is a kukában vagyunk – mondta Orosz János, aki szerint a közfigyelemnek nemcsak a Magyar Festészet Napja idején kellene a képzőművészetre irányulnia.
A festészet napja ötletét 13 éve gondolta ki az egyik alapító, Bráda Tibor festőművész. - Úgy éreztem, hogy Magyarországon nem eléggé ismert a hazai kortárs képzőművészet, ezért is kellett egy nap, ami csak a festészeté. Rendezvényünk a mai magyar festészetről szól, célja, hogy a rejtőzködő művészek, akik menedzselés híján nem nagyon jutnak szóhoz, ismertebbé váljanak – mondta a megnyitón a Munkácsy-díjas alkotó.
A kamarakiállításon Atlasz Gábor, Bráda Tibor, Csáki Róbert, Földi Péter, Hegedűs Endre, Horváth Krisztián, Kárpáti Tamás, Lóránt János Demeter, Magyari Márton, Miksa Bálint, Orosz János, Szkok Iván, Tenk László, Varga Patrícia Minerva, Végh András, Verebes György, valamint a nemrég elhunyt Szentgyörgyi József alkotásai szerepelnek.
A Csontváry Művészeti Udvarháznak otthont adó Hadik-ház tetőtéri műtermében élt és alkotott a galéria névadója, Csontváry Kosztka Tivadar. A festő munkásságáról is megemlékeztek a kiállítás alkalmából, emléktábláját megkoszorúzták. Atlasz Gábor elmondása alapján szerencse kellett ahhoz, hogy Csontváry halála után ne tűnjenek el nagy értékű munkái.
T.D. - ÚjbudaTV