Ebben az évben a fény művészeti alkalmazásai köré szerveződnek a Magyar Festészet Napja programsorozat tárlatai. A kiállítás-sorozat nyitánya egy utcai tárlat: a IX. kerületben a Bakáts téren és a Ráday utcában, valamint a XI. kerületben a Gellért tértől a Móricz Zsigmond körtérig óriás plakátképek népszerűsítik a kortárs festészetet. Az esemény főleg azoknak kínál vizuális élményt, akik egyébként nem szánnak időt egy-egy kiállítás megtekintésére.
A főrendezvények generációs bontásban, különböző helyszíneken láthatók. Élő magyar festészet címmel fiatal és középgenerációs kortárs festőművészek központi tárlata nyílik október 2-án a Bálnában. Schneller János művészettörténész válogatja és rendezi a Középgeneráció, azaz közel száz 40 és 70 év közötti művész kiállítását, míg a Fiatal alkotók, azaz körülbelül harminc 40 év alatti hazai alkotó bemutatkozását iski Kocsis Tibor festőművész, kurátor fogja össze. A meghívott alkotók művészetét egy-egy aktuális alkotásuk képviseli. A kiforrott képi világgal és egyedi stílussal fémjelzett műveket vizualitásuk közös vonásai alapján csoportosították. Mindkét korosztály egy-egy kiemelkedő alkotói díjban részesül, a díjátadó este 6-kor kezdődik. Az Életmű-díjak átadása október 18-án 17 órakor lesz a Vígadóban, a Doyenek kiállításán. A bemutatkozó alkotók 70 év fölötti hazai festőművészek, akik markáns hatást gyakorolnak az elkövetkező generációk képzőművészeire és egyfajta iskolateremtő, követendő példaként járnak elől. Az ünnepi eseményt Sturcz János művészettörténész nyitja meg, közreműködik Blaskó Péter színművész. A festészet ünnepének kiállítói között immár évek óta egy-egy meghívott ország vendégművészei is helyet kapnak. Idén a budapesti Osztrák Kulturális Fórummal és Salzburg Tartomány Művészeti Szövetségével tizenegy osztrák festő mutatkozik be önálló kiállításon a Vigadóban.
A Magyar Festészet Napja egyik legsikeresebb és a festők között is legnépszerűbb kiállítása a miniképek együttese. A 20×20 cm-es vászonra készült alkotások között a díjazott mesterek és a fiatal művészek alkotásai egyaránt megtalálni. A MINIKÉPEK – 100 FESTŐMŰVÉSZ KIÁLLÍTÁSA október 13-ától lesz látható a Vizivárosi Galériában.
A NŐI VONAL IV. című tárlat október 14-én nyílik. A kiállítás létrehozásának egyik oka az volt, hogy a nők évszázadokig nem lehettek a festőakadémiák tagjai. A négy éve megálmodott koncepció a női festők érzékenységét, finom rezdülésekre való fogékonyságát, érzelmeik lüktetését kívánja láthatóvá tenni. A különleges tárlatnak a B29 Kiállítótér ad otthont a Bartók Béla úton. Ebben az évben a művészeti iskolák tehetséges diákjai is bekapcsolódhattak az alkotásba. Húsz kortárs festő művére kellett parafrázisokat készíteniük. Harminc gyermek munkája is szerepel a kiállításon, mindenki azt a munkáját mutatja be, amely leginkább fémjelzi. Atíz legjobb alkotást díjazza az alapítvány.
Október 16-án rendezik meg az immár hagyományossá vált Festészet Ünnepét a XI. kerületben. A Bartók Béla úton, a Móricz Zsigmond körtérig számos galéria kapcsolódik be az egész napos, ingyenes, igényes, interaktív és látványos rendezvényfolyamba. Az Újbuda Galériában Simon Zsolt kiállítását Feledy Balázs művészeti író nyitja meg. Az Etele Helytörténeti Kiállítóhely Fabók Gyula emlékkiállítását Vagyóczky Károly festőművész méltatja. Az Art IX-XI Galériában Pogány Gábor művészettörténész tárlatvezetésével tekinthetik meg a vásárhelyi Őszi Tárlat díjazottjainak kiállítását. A hagyományos Csontváry emléktábla koszorúzása után látványos fényfestés szórakoztatja a nagyközönséget, amely a B32 homlokzatán látható, majd a B32 belső termeiben a Fény Misztérium című kiállítást Sipos Endre nyitja meg. A nap záróeseménye a Fény Éve és Csontváry Kosztka Tivadar tiszteletére rendezett kiállítás, amely a B32 Galéria és Kiállítótérben várja az érdeklődőket.
A részletes program meg tekinthető a www.festeszetnapja.hu oldalon.
Újbuda