Érdekességek, épületek, épített környezet
Október az Építészet Hónapja.
Október az Építészet Hónapja.
Újbuda a főváros kulturális sűrűsödési pontjává nőtte ki magát, az inspiratív közegnek és a BME Építészmérnöki Kar közelségének köszönhetően számos építésziroda találta meg itt székhelyét. Huszonegy nívós műhely rajzait, terveit tekinthetik meg az érdeklődők a B32 Galéria Trezor termében január 23-ától.
Összművészeti fesztivállal csatlakozott a Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) az idei Budapest100 rendezvényhez. Az építészeti értékekkel foglakozó urbanisztikai programot kilencedik alkalommal rendezték meg társszervezetek és önkéntesek bevonásával. A FISZ célja az volt, hogy képet adjon a főváros kulturális életéről.
Május első hétvégéjén tartják a Budapest100 idei programját, amely ebben az évben a BAUHAUS építészeti irányzat köré épül. A csatlakozó épületek és programjaik a rendezvény idején szabadon és ingyenesen látogathatók.
Harminc év alatti építészek jelentkezhetnek a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) által meghirdetett szakmai tanulmányút pályázatra. Ezzel segítik a fiatalok nemzetközi bemutatkozását és kapcsolatépítési lehetőségeit.
A Buda építészete a két világháború között című könyvet 1995-ben jelentette meg az MTA Művészettörténeti Kutató Intézete, szerzője a huszadik századi magyar építészet és várostervezés egyik legnagyobb ismerője, Ferkai András. A könyvet bárki letöltheti a Magyar Tudományos Akadémia honlapjáról.
A Graphisoft Park fogadóépülete és a kőbányai ügyfélszolgálati központ épülete kapta idén a Budapest Építészeti Nívódíjat. Kiemelt dicséretet kapott az őrmezői P+R parkoló és pavilon épülete.
A brit Foster + Partners építészirodával együttműködve készülnek a Mol Campus tervei a Finta és Társai Építész Stúdióban. A Kopaszi-gáton létesítendő székházról Finta József ügyvezetőt kérdeztük.
Két kategóriában is díjat nyert a Futureal-csoport a nemzetközi European Property Awards versenyen. Az Etele Plaza egyéniben kereskedelmi projektként, míg a Budapest ONE Business Parkkal karöltve városfejlesztési kategóriában szerezte meg a tekintélyes európai elismerést.
Egy lakásbemutatón, május 10-én láthatta a szakmai közönség Csipes Antal iparművész otthonának régi fényképek alapján visszaállított belső terét. A villában egykor a Gamma Műveket megalapító Juhász Zoltán és családja élt, a magasföldszint renoválását önerőből finanszírozta mostani lakója.
A CEU budapesti épülete és a 4-es metró tíz állomása is ott van a Royal Institute of British Architects (RIBA) pályázatán a nemzetközi mezőny első 20 nyertese között. A világhírű díj végleges eredményére még novemberig várni kell – írja az epiteszforum.hu.
Idén ünnepli fennállásának 100. évfordulóját a Gellért Szálló. Az épület felújítása, a Szent Gellért tér rekonstrukciója, valamint az itt álló Forrásház megépítése egyaránt Dévényi Sándor nevéhez fűződik. A számos díjjal elismert építész tavaly lett a Nemzet Művésze.
"Józanság, ellentétek, derű" címmel rendezett művészettörténeti sétát Kelenföldön a Magyar Építészek Szövetsége (MÉSZ) február 2-án.
Tizenöt éves a csütörtökön induló Héttorony Fesztivál. A Makovecz Imre örökségét ápoló, az építészetet és a népzenét a középpontba állító, idén Bécsbe is eljutó összművészeti rendezvénysorozat első programja a Szent Imre-templomban lesz november 9-én, zárása a Pesti Vigadóban november 20-án.
Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon. A határokon átívelő program létrehozást Makovecz Imre 1992-es sevillai világkiállításra tervezett magyar pavilonja adott inspirálta.